Het fototoestel beweegt zich gedurende de opname met groote snelheid. Het heeft in de eerste jaren heel wat hoofdbreken gekost, om dit bezwaar te overwinnen. Lenzen met groote rela tieve opening moesten worden geconstrueerd, die toch zoo goed mogelijk een projectieve afbeelding gaven. Men moest bijzonder snel werkende platen gebruiken en deze hadden een zoo grof korrel, dat de fijne bijzonderheden van het terrein verloren gingen. Ook de sluiters voldeden lang niet aan de eischen, die moesten worden gesteld. Dat alles is in den loop der jaren zoodanig verbeterd, dat de foto's thans aan hooge eischen voldoen. Daar er evenwel neiging bestaat de snelheid der vliegtuigen op te voeren, rijst de vraag, of men er op den duur niet toe zal moeten overgaan, speciale meetvliegtuigen te bouwen met kleinere snelheid. Op het Ber- lijnsche congres is er zelfs voor gepleit, om voor het doen van metingen de oudere methoden weer op te nemen, waarbij gebruik gemaakt wordt van ballons captifs. Niet alleen ter verkrijging van betere foto's maar ook ter besparing van kosten. De toepassing van de luchtfotogrammetrie gaat in tweeërlei richting. Enkelvoudige foto's worden in «Entzerrungs» apparaten behandeld of wel men werkt met paren foto's in stereo-apparaten. Is een terrein volkomen vlak (horizontaal is niet noodig) dan is één foto voldoende om daaruit een kaart van het terrein af te leiden. Het is dan slechts noodig, dat van vier punten, die op de foto voorkomen coördinaten bekend zijn, opdat elk willekeurig punt, dat op de foto is afgebeeld, in het coördinatensysteem kan worden overgebracht. (Men kan als het terrein horizontaal is, desnoods volstaan met 3 uitgangspunten, als de plaats van het achterste hoofdpunt van de lens ten opzichte van de foto bekend is. Daar deze plaats ondanks alle voorzorgen aan verandering onderhevig is, en met veel moeite moet worden bepaald, is het beter van 4 vaste punten uit te gaan). De herleiding van foto tot kaart, «Entzerrung» in ons land is het zeer leelijke woord «onthoeking» daarvoor gelanceerd kan puntsgewijze door constructie geschieden, wat tamelijk omslachtig is. Maar men kan ook hetzelfde bereiken door de foto opnieuw te fotografeeren, waarbij de oorspronkelijke foto en het te vormen beeld een scheeven stand ten opzichte van de as der lens innemen. i6o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 160