Om een kaart van zulk een terrein uit foto's te construeeren tracht men de foto's te oriënteeren zooals zij op het moment der opname in de ruimte lagen. Daarvoor is weer noodig, dat van minstens drie punten, die op de foto voorkomen coördinaten be kend zijn, X, Y en Z, en dat weer de plaats van het achterste hoofdpunt der lens ten opzichte van de foto kan worden aange- gegeven. De oplossing van dit vraagstuk is zeer omslachtig. Het werd aanvankelijk numerisch opgelost (vraagstuk van Snellius in de ruimte)-, de gepubliceerde oplossingen zijn alle evenwel zoo onbevredigend, dat men in den lateren tijd door herhaald pro- beeren tracht den gewenschten stand te bereiken, wat waar schijnlijk de eenig bruikbare methode zal blijken. De aldus georiënteerde platen worden in een camera geplaatst voorzien van een objectief, gelijk aan dat, waarmede de opname plaats had. Wordt de foto aan de achterzijde verlicht dan zendt, een punt daarvan, b.v. de nok van een huis, stralen uit naar het objectief. Deze stralen treden door het objectief uit, en hebben dan volkomen dezelfde richting in de ruimte als de stralen, die bij de opname door het objectief vielen en het beeld van de nok van het huis vormden. (Principe van Koppe). Men kan nu een kijker zoo stellen, dat die stralen op het dradenkruis terecht komen. De kijker heeft dan de richting van de stralen, die op het terrein van den nok van het huis naar de camera gingen, of omgekeerd van de lijn getrokken van de camera naar den nok van het huis. Men kan deze richting mechanisch projec teeren op een vel papier. Ieder der foto's levert zoo'n richting. Waar de beide richtingen elkaar snijden ligt het beeld van den nok van het huis in de kaart. De kijkers zijn zoo ingericht, dat de oculairen naast elkaar op oogafstand zijn geplaatst. Men ziet de beelden dan stereoscopisch. Het stereoscopisch effect geeft den waarborg, dat identieke terreinpunten gelijktijdig in de kijkers worden geviseerd. Zorgt men, dat de hoogteschaal op een bepaald bedrag wordt vastgezet, dan is het weer mogelijk direct hoogtelijnen te teekenen. Ik moet bij de bespreking dezer toestellen zeer oppervlakkig blijven, zelfs is het grondbegrip slechts zeer schematisch om schreven. De toestellen zelf zijn wonderen van constructie, buitengewoon ingewikkeld en zeer duur. Tot de belangrijkste, die alle te Berlijn in werking te zien waren, behooren: IÓ2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 162