i63 van Zeiss de Stereo-planigraaf constructeur Bauersfeld, van Wild de Stereo-autograaf constructeur Wild, van Heyde de autokartograaf en de aerokartograaf, construc teur Hugershoff. De laatste, een nieuwe creatie van Hugershoff, had veel be langstelling en werd als een belangrijke stap voorwaarts be schouwd, omdat de daarbij mogelijk gebleken vermindering in afmetingen en in prijs de afzetmogelijkheid belangrijk vergroot. Opgemerkt dient te worden, dat met deze toestellen direct een kaart geteekend wordt. De selectie der details heeft plaats in het ruimtebeeld, dat in de oculairen wordt waargenomen. Het is dus van belang, dat de kartograaf die met het vervaardigen van de kaart belast is, zelf deze toestellen bedient. De herleiding met een Entzerrungsapparaat kan door een fotograaf geschieden. De kartograaf komt daar later aan het woord. Ik kan dit deel van mijn voordracht niet eindigen zonder met een paar woorden te gedenken de constructies van Boykow. Wij zagen reeds, dat elke foto slechts dan verwerkt kan worden als drie of vier harer punten in coördinaten bekend zijn. Deze moeten in het algemeen trigonometrisch worden bepaald. Men heeft wel getracht ze uit de herleiding van aangrenzende foto's af te leiden, maar de accumulatie van onnauwkeurigheden be perkt de mogelijkheid van deze toepassing. Dat is wel ten dui delijkste gebleken toen in 1920/1 door de Nederlandsche regee ring, naar aanleiding van aanbiedingen van Duitsche firma's proeven genomen zijn, om de Nederlandsche kust in kaart te brengen zonder triangulatie door aaneensluiting van entzerrte foto's. Alleen van de eerste foto waren drie driehoekspunten in coördinaten gegeven. De proef is jammerlijk mislukt. Het in zicht, dat aldus geen goed resultaat kan worden verkregen heeft Boykow vermoedelijk ertoe gevoerd naar toestellen te zoeken, waarmede een dergelijke taak wel zou zijn uit te voeren. De moeilijkheid zit natuurlijk in het aaneensluiten van de verschil lende foto's. Boykow neemt, door met twee vliegtuigen gelijktijdig te vliegen hetzelfde terrein op in twee camera's. Het eerste paar platen wordt in zijn toestel elk afzonderlijk entzerrt naar trigonometrische gegevens. Het beeld van iedere

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 163