164 herleiding wordt op een afzonderlijk scherm geprojecteerd. Deze beelden kunnen nu stereoscopisch worden beschouwd. Zij leveren voor den beschouwer een ruimtebeeld. Nu komt een tweede paar foto's aan de beurt. Dit tweede paar overlapt het eerste. Men plaatst het tweede paar weer in «Entzerrungs»apparaten, gelijksoortig aan de eerste, en projecteert de herleide beelden op dezelfde schermen als het eerste paar. De beschouwing levert weer een ruimtebeeld, dat natuurlijk dan alleen volkomen aan het ruimtebeeld der eerste platen aansluit als de projecties goed entzerrt en op de juiste plaats van het scherm zijn geprojecteerd. Men moet het tweede paar platen zoo bewegen, dat de aanslui ting der ruimtebeelden volkomen wordt. Men kan het samen vallen der ruimtebeelden scherp beoordeelen met het z.g. Blink- verfahren, waarbij gebruik gemaakt wordt van het feit dat licht- indrukken op ons oog nog eenige momenten na het verdwijnen ervan worden vastgehouden. De manipulaties om het' samenvallen tot stand te brengen worden zeer vereenvoudigd als de afstand der gelijktijdig opge nomen foto's vaststaat. Ter bepaling hiervan voorziet Boykow de vliegtuigen van een staart van bepaalde lengte. Deze staart wordt door het andere vliegtuig medegefotografeerd in een af zonderlijke camera, die met de opname-camera vast is verbonden. Door een spiegelsysteem kan ook de hoek, waaronder de toestellen divergeeren of convergeeren worden bepaald. Het komt er dan natuurlijk op aan, dat alle toestellen gelijktijdig werken. Daar voor zijn electromagnetische sluiters ontworpen, die in werking worden gebracht door radiogolven uitgezonden van een centraal punt. De afwijking der gelijktijdigheid ligt aldus beneden 1Uoo sec. Boykow verwacht van deze optische aansluiting der verschil lende opnamen zeer veel. Hij heeft het toestel Triangulator gedoopt, omdat hij meent, dat men aldus zonder driehoeksmeting coördinaten van elk punt, dat op twee foto's voorkomt zal kunnen bepalen. Het toestel neemt de ruimte in van een flinke machinehal. Het moet stellig vele tonnen kosten. Daardoor is het alleen bruikbaar, als althans de nauwkeurigheid aan de verwachtingen voldoet, voor groote gebieden, waar tot nog toe geen driehoeks metingen zijn uitgevoerd, als Siberië, Centraal Afrika e. d. Ik zie in Boykow's creaties veel analogieën met Gasser's

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 164