165 constructies, wiens pogingen door gebrek aan steun vermoedelijk zullen doodloopen. De proeven van Boykow worden gefinan cierd door een naar het heet Nederlandsche vennootschap de «Aerogeodetic» te Amsterdam. Ik heb U in het voorafgaande beschreven op welk standpunt de fotogrammetrie zich thans bevindt. Het zou logisch zijn thans over te gaan tot mededeelingen over de bereikte nauwkeurigheid en over de economische voor- of nadeelen van de verschillende procedé's. Ik moet tot mijn spijt zeggen, dat betrouwbare be richten daarover nog zeer schaarsch zijn. Tot nu toe zijn de meeste mededeelingen afkomstig van de zijde der constructeurs of van onderzoekers die niet geheel onafhankelijk zijn van de construeerende fabrieken. De resultaten mogen dan ook niet zonder critiek worden aanvaard. Zelf proeven nemen door de toekomstige gebruikers der toestellen lijkt mij daarom noodzakelijk. Onze proeven, in 1926, die de te bereiken nauwkeurigheid betroffen, hebben geleerd, dat de voor het samenstellen van een kaart gewenschte nauwkeurigheid ook met eenvoudige toestellen kan worden bereikt. Het oordeel over de nauwkeurigheid die met de verschillende toestellen kan worden bereikt, loopt niet zeer uiteen. Sterker zijn de meeningsverschillen omtrent de eco nomische voordeelen der verschillende procedé's. Het oordeel daarover moet uit den aard van de zaak meer verschillend zijn, omdat er verschillen bestaan in het aantal benoodigde foto's, de kosten en afschrijving van het instrumentarium, de snelheid, waar mede de resultaten worden verkregen, den graad van ontwikke ling van de personen, die voor de bediening noodig zijn, en meer dergelijke factoren. Eerst een volledige exploitatierekening kan uitmaken of de fotogram metrische methode het voor een bepaald soort terrein en 'voor een bepaalde kaart zal winnen van de oudere geodetische methoden, en welk procédé de voorkeur verdient. Ambtelijke proeven hebben in Zwitserland plaats gehad. Het resultaat is geweest, dat de fotogrammetrische methode voor som mige terreinen is ingevoerd. In Duitschland zijn door den Beirat voor het Vermessungs- wesen vergelijkende proeven georganiseerd, die dezen zomer in de omgeving van Blankenburg in den Harz zouden worden uit-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 165