166 gevoerd. Voor de uitvoering is een som van 22000 Mark be schikbaar gesteld. Aan de proeven zouden 3 firma's deelnemen, die ter besparing van kosten, en ter verzekering van gelijke omstandigheden de opnamen in eenzelfde vlucht zouden uitvoeren. Omtrent den uitslag der proeven is mij nog niets bekend. In ons land zouden in den afgeloopen zomer proeven worden gedaan ter verkrijging van kaarten op wat kleiner schaal dan het vorig jaar werd onderzocht. De toestand van het weer schijnt de uitvoering daarvan in de laatste maanden te hebben verhinderd. Ik wil liever deze zaak thans laten rusten, om er later eens op terug te komen als er meer en vooral betrouwbaarder gegevens zijn gepubliceerd, en wil thans liever de vraag bespreken: Welkfe soort opnemingen komen in aanmerking om fotogram metrisch te worden behandeld? In verband met de toepasbaarheid in Nederland wil ik mij met de beantwoording van deze vraag beperken tot de lucht- fotogrammetrie. Door verschillende omstandigheden zijn er grenzen gesteld aan de toepasbaarheid. De foto en ook de kaart, die eruit wordt afgeleid, kan niet meer geven, dan van uit de lucht van het terrein zichtbaar is. Met bosch begroeid terrein kan 's winters heel wat beter worden opgenomen, dan 's zomers. Het van de lucht uit zichtbaar maken van punten is aan groote bezwaren verbonden. Ik heb daarover in het verslag van onze proeven van 1926 reeds het een en ander medegedeeld. Ik acht, alleen op dit bezwaar al, de toe passing van de fotogrammetrie voor de samenstelling van een kadasterkaart in ons land in het algemeen ongeschikt. Alleen terreinen met goed gedefinieerde natuurlijke grenzen, als in het waterrijke gebied van Noord-Holland, en in sommige streken het polderland komen in aanmerking. Het vervaardigen van kaarten vanuit de lucht is alleen goed mogelijk voor bepaalde schalen. Economisch ontoelaatbaar is het de opname in de lucht op grootere schaal te doen, dan voor de te vervaardigen kaart noodig is. Het is in het algemeen zeer goed mogelijk, de oorspronkelijke opname ongeveer tweemaal te vergrooten. De moderne meetcamera's worden tegenwoordig ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 166