construeerd met een brandpuntsafstand van 20 tot 25 cm. Houdt men deze getallen vast, dan blijken de bezwaren van een zeer groote of een zeer kleine schaal onmiddellijk. Wil men een kaart op de schaal 1 a 500 tot 1 a 1000, dan behoort de opname te geschieden 1 a 1000 tot 1 a 2000. Er moet dan zeer laag ge vlogen worden op 200 tot 400 m. De omvang van het terrein op elke foto is gering, men heeft dus vele vaste punten noodig. Men kan niet zonder automatische plaatwisseling. Voor een kaart op kleiner schaal dan 1 a 10,000 is een op name op 1 a 20,000 noodig, waarvoor op meer dan 4000 m hoogte gevlogen moeten worden. Opnamen op deze hoogte stellen groote eischen aan het weer en de atmosfeer, zoodat het aantal bruikbare vliegdagen per maand sterk wordt gereduceerd. Tusschen deze beide uitersten ligt een optimum. Kaarten op een schaal van 1 a 5000 tot 1 a 10,000 zijn het gemakkelijkst te vervaardigen. Verder moet erop worden gewezen, dat door de hooge vlieg kosten alleen uitgestrekte terreinen voor de besproken wijze van opnemen in aanmerking komen. Resumeerende, merk ik dus op, dat de fotogrammetrie bij uitstek geschikt is, om uitgebreide kaarten te leveren op een schaal van 1 a 5000 tot 1 a 10,000 van terreinen, waarvan de terrein voorwerpen zich duidelijk op de foto's afbeelden. Ik denk b.v. aan kaarten voor het ontwerpen van groote werken, voor het ontwerpen van uitbreidingsplannen van steden, voor exploitatie van groote landgoederen, e. d. In ons land is het, door den verouderden grondslag van onze kadasterkaarten zoo goed als onmogelijk technisch juiste kaarten op deze schaal binnen afzienbaren tijd te leveren, vooral wanneer het gebied zich over meer dan een gemeente uitstrekt. Snel en voor het doel goed genoeg kan hier door de fotogrammetrie worden voorzien. Hoewel niet direct geschikt als topografische kaart zijn deze door de groote technische nauwkeurigheid, en het groot aantal details, dat aan de foto's kan worden ontleend, toch van veel nut om als grondslag voor de topografische kaart te dienen. Zou de vraag naar zulke kaarten toenemen, dan moet het er toe komen, dat ook in ons land fotogrammetrie uit de lucht in het groot wordt toegepast. Het is zaak, dat de uitvoering van 167

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 167