i68 zulke opnamen onder controle komt en dat de eenmaal verkregen resultaten zoo goed mogelijk voor verschillende doeleinden worden benut, met name voor de verbetering van de topografische kaart. Reeds nu wenden buitenlandsche firma's zich tot het Rijk en tot de gemeenten om zulke werkzaamheden te mogen uitvoeren. Het behoeft wel geen betoog, dat deze oplossing niet de meest aanbevelenswaardige is en dat bij de uitvoering van de Lucht vaartwet b.v. door het instellen van concessie deze werkzaam heden gereglementeerd zullen moeten worden. Een bevredigende oplossing zou misschien zijn te verkrijgen door samenwerking van de Nederlandsche belanghebbenden onder controle van den dienst der Militaire Verkenningen, daartoe eenigszins uitgebouwd. Het kadaster zou bij het samenstellen der kaarten medewerking van beteekenis kunnen verleenen, door eens wat spoed te maken met de verdichting van het secundaire net der Rijksdriehoeks meting. Het blijkt hoe langer hoe meer, hoe broodnoodig die verdichting is, niet alleen ter verbetering van het Kadaster zelf maar ook in het belang van allerlei andere diensten, wier werk zaamheden ongewonen omvang aannemen, omdat er niet over een voldoend aantal vaste punten kan worden beschikt. Ik heb reeds eenige malen te verstaan gegeven, dat naar mijn meening het kadaster in het algemeen van de toepassing der luchtfotogrammetrie ter verkrijging van nieuwe kadastrale plans weinig nut zal hebben. Schijnbaar is dit in strijd met wat in het buitenland reeds geschiedt. Er zijn n.l. Europeesche landen, waar de fotogrammetrie toe passing vindt bij de samenstelling van het kadaster. Frankrijk. Daar zijn door Roussilhe door middel van lucht fotogrammetrie in de verwoeste gebieden kaarten gemaakt van den nieuwen toestand, na het herstel van geregelde toestanden. Bovendien heeft hij weten te bewerken, dat er een studiedienst is ingesteld om ook in de toekomst vernieuwing van de kadastrale kaarten met luchtfotogrammetrie uit te voeren. Grenspunten worden te voren door bijzondere teekens vanuit de lucht zichtbaar gemaakt. Men verkrijgt ten slotte een kaart, waaruit de maten der grenzen met een onzekerheid van eenige dm kunnen worden afgepast. Wij moeten altijd voorzichtig zijn met vergelijkingen tusschen het Fransche kadaster en het onze. Het Fransche kadaster heeft

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 168