169 niet anders dan de zeer verouderde minuutkaarten, die niet zijn bijgehouden. Men snakt naar kaarten, die den actueelen toestand voorstellen. Pogingen om daartoe te geraken zijn wel van ver schillende zijden voorgesteld, van uitvoering is het wegens de hooge kosten nog niet gekomen. Het is te begrijpen, dat de nieuwe mogelijkheid om uit de impasse te geraken, met vreugde wordt begroet. Ik meen echter, dat wij, in het algemeen gesproken, geen goede ruil zouden doen, wanneer wij de kaarten van Roussilhe zouden aannemen voor het bij ons aanwezige kadastrale archief. Zwitserland. In Zwitserland is men op het oogenblik bezig een nieuw kadaster samen te stellen als grondslag voor het grondboek, zooals dat in het nieuwe burgerlijk recht wordt geeischt. In de streken, waar geregelde cultuur wordt uitgeoefend, worden de metingen met groote zorg volgens de U allen bekende methoden uitgevoerd. In het hooggebergte heeft men te kampen met de moeielijkheid, dat de grond eigenlijk de opname, zelfs in vereenvoudigden vorm, niet waard is. De grenzen zijn daar voornamelijk natuurlijke, zoodat niet gemakkelijk grensgeschillen ontstaan. Men heeft nu hier proefnemingen gedaan om de grenzen van deze weinig waardige terreinen door fotogrammetrie in kaart te brengen! Daarmede beoogt men tevens het verkrijgen van goede gegevens voor de topografische kaart. In Zwitserland n.l. bestaat een nauwe samenwerking tusschen topografischen dienst en kadaster. Er wordt door het kadaster bij de vernieuwing van een gemeente direct een nauwkeurige kaart 1 a 10,000 vervaardigd het Grundbuchübersichtsplan die ter beschikking van den topografischen dienst wordt gesteld en tachymetrisch van hoogtelijnen wordt voorzien. Deze kaart is de grondslag voor de topografische. Aangezien het tachymetrisch opmeten van hoogtelijnen in het hooggebergte groote moeielijkheden biedt, en deze hoogtelijnen uit de foto's gemakkelijk kunnen worden gevonden, is het voor de topografie van groot belang, dat fotogrammetrisch wordt gewerkt. Er zijn in de laatste jaren uitvoerige proeven omtrent de bruikbaarheid gedaan, zoowel terrestrisch als uit de lucht. De conclusies luiden gunstig voor het gebied der Alpenweiden, welke op de schaal 1 a 5000 of 1 a 10,000 moeten worden geteekend.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 169