'7° Men heeft vaste punten zichtbaar gemaakt en deze fotogramme- trisch bepaald. Als de grenzen niet direct zichtbaar gemaakt kon worden zijn zij aan de vaste punten door boussole-trekken verbonden. De proeven hebben tot resultaat gehad, dat de foto- grammetrie als «regular» opmeetmethode voor het grondboek erkend is; althans in Juli van dit jaar zijn in verschillende kantons terrestrische fotogrammetrische opnamen aan grondboeklandmeters uitbesteed met een oppervlak van 9800 ha. Oostenrijk. Ook daar is de toepassing beperkt tot het hoog gebergte, waar gelijke toestanden als in Zwitserland heerschen. Ik vind vermeld, dat de fotogrammetrische methode wordt toe gepast, als het groote gebieden betreft, die ook voor andere doel einden moeten worden opgenomen (topografie) of wel als de gewone wijze van opnemen in het onherbergzame ontoegankelijke terrein meer dan gewone bezwaren biedt. De grenzen worden uitgebakend met signalen, linnen- of ka toenen merken, witgekalkte kruisen, zoo dat deze zichtbaar ge maakte punten op de foto's zich zoo scherp mogelijk vertoonen. Deze punten worden blijvend verzekerd als uitgangspunten voor latere suppletoire metingen. Moet ingemeten worden in een bestaande kaart, dan worden zooveel mogelijk op de kaart reeds voorkomende punten zicht baar gemaakt, om goede aansluiting tot stand te brengen. Van grillige grenzen worden enkele knikpunten zichtbaar gemaakt en fotogrammetrisch bepaald, terwijl de rest op de gewone wijze wordt ingemeten. In den winter 1925/6 zijn 3900 ha, in den zomer 1926 10400 ha aldus opgenomen. In sommige gevallen wordt de fotogrammetrie gebezigd om op ouderwetsche manier gemeten kaarten te voorzien van be trouwbare hoogtelijnen. Ik ben thans aan het einde van mijn voordracht. Het zal verschillenden Uwer misschien teleurgesteld hebben, dat ik niet met meer enthousiasme de toepassing van de foto grammetrie bij het kadaster heb bepleit. Ik kan dat niet doen, het strijdt tegen mijn overtuiging. Er is in Nederland echter toch nog een andere toekomst voor de fotogrammetrie weg gelegd, bij het tot stand brengen van een kaart 1 a 5000

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 170