176 Memorie van Antwoord. Zooals in de Memorie van Toelichting is vermeld, is het doel van het ontwerp vereenvoudiging van administratie en daardoor bezuiniging op zoodanige wijze, dat geen nadeel door den Staat zal worden geleden. Dat het onderhavige wetsontwerp zou beoogen een verhooging van de kosten, welke ten laste van het publiek komen, met een derde gedeelte, zooals in het Voorloopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs wordt betoogd, is niet juist, want de volgens de wet van 3 April 1922 Staatsblad n°. 166) geheven rechten plus de kosten van de gebezigde zegels te zamen wijken behoudens zeer kleine verschillen niet af van de bedragen, welke in het vervolg ingevolge het onderhavige wets ontwerp gevorderd zullen worden. Het is daarom natuurlijk, dat afschaf fing van het zegelrecht der registers gepaard moet gaan met verhooging van het hypothecair tarief. Dat volgens de thans geldende bepalingen de kosten van het zegel der registers worden gebracht ten laste van degenen, die hun akten laten overschrijven, is gegrond op artikel 33, in verband met artikel 23 der Zegelwet 1917. Nam men aan, dat deze kosten ten laste van den Staat zijn, dan zou men moeten komen tot de ongerijmde conclusie, dat artikel 23, n°. 5, der Zegelwet 1917 heeft bedoeld een belasting te heffen, welke uitsluitend door den Staat wordt gedragen. Het spreekt trouwens van zelf, dat, evengoed als de kosten der zegels, waarop de notaris, door de wet gedwongen, zijn akten stelt, niet te zijnen laste blijven, doch op par tijen worden verhaald, de Staat de kosten van de zegels, gebezigd voor de hypothecaire registers, terugvordert van hen, die hun akten in die registers doen overschrijven. Voor het prijsgeven van de baten, voor den Staat uit het zegelrecht voortvloeiende, bestaat naar de meening van den ondergeteekende thans geen reden. Ondergeteekende is van meening, dat het niet wenschelijk zou zijn, de voorgestelde vereenvoudiging prijs te geven. Hij wijst er ten overvloede nog op, dat het niet meer zegelen der registers ook buiten de hypotheekkantoren zal leiden tot eenige vereen voudiging in de administratie, o.a. op het Algemeen Zegelkantoor. De Minister van Financiën.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 176