terrein van ongeveer 37 are, in 4 uur) volgt hier nog een twee tal opgaven. Het io-hoekige perceel, aangegeven door spijkers op palen (1 t/m 10), moet veranderd worden: a) in een 5-hoekig Iperceel 1-2-3-A-B van dezelfde oppervlakte; de afschuiningslijn A B moet een lengte hebben van 10 meter en zoo aangebracht worden dat A S B S; gevraagd de vast- meting der nieuwe grenslijnen 3 A en A B aan de palen 1 en 10 en de oppervlakte van het perceel. b) in een 4-hoekig perceel 1-2-P-Q; de nieuwe grenslijn PQ moet gaan door paal 7 en zoo loopen, dat de oppervlakte van het terrein dat aan de zijde der palen 7 t/m 10 afgesneden wordt twee maal zoo groot is als de oppervlakte van het terrein dat aan de zijde der palen 3 t/m 7 bijgevoegd wordt; gevraagd de vastmeting der nieuwe grenslijn aan de palen 1 en 10 en de palen 2 en 3, en de oppervlakte van het perceel vóór en na de grensverandering. De bijwerking van de plans neemt ieder jaar veel tijd in beslag verschillende voorstellen werden reeds gedaan om hierin ver andering te brengen, b.v. door de gemeenteplans te laten vervallen. Naar mijne meening zou een tijdsbesparing worden verkregen door scheermes en inktgummi te vervangen door een door den Amerikaan Ch. F. Seymaur uitgevonden radeermachine, die ik heb laten komen en eenigen tijd heb beproefd. Zooals uit de afbeelding blijkt, bestaat deze uit een kleine electromotor, welke een as in draaiing brengt, waaraan een stukje gummi is bevestigd. De omwentelingssnelheid wordt A-' <5 /o EEN AMERIKAANSCHE RADEERMACHINE. 17

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 17