taten werden verkregen. Hij eindigt met den wensch, dat ook het kadaster aandacht zal schenken aan economische eischen en bv. op zijne kaarten hoogtelijnen zal aanbrengen. (Krachtig applaus). Nadat de Voorzitter een woord van dank tot den heer de Casseres heeft gesproken, verleent hij het woord aan den heer Heines. Deze merkt op, dat in Frankrijk thans zullen worden uitge geven twee kaarten geschikt voor stedebouwkundig werk, een op i a ioooo en een op i a 20000; de laatste voor minder be langrijke streken. Zij bevatten hoogtelijnen op afstanden van 5 meter. Wat de hoogtevoorstelling betreft, ook de Ned. Topogr. Inr. is begonnen met deze te verbeteren; de nieuwe bladen op 1 a 25000 van Zuid-Limburg bevatten verschillend geteekende hoogtelijnen op afstanden van 10, 5 en 2V2 meter. Spreker vraagt zich af of het Nederlandsche kadaster meer dienstbaar gemaakt kan worden aan urbanistische doeleinden. Hij meent, dat vastlegging der eigendomsgrenzen hoofdzaak moet blijven. Aan speciale verlangens zou bij wijze van particuliere meting kunnen worden voldaan. Het zou echter te ver gaan, als voor het geheele land allerlei bijzonderheden zouden worden opgenomen, die slechts voor enkele gedeelten van belang zijn. De heer Hamelberg zegt als hoofd van den militairen trian- gulatiedienst, dat hij wel militair doch geen militairist is. Zonder topographischen dienst ware er nooit een topographische kaart gekomen. De onnauwkeurigheden dezer kaart zijn grootendeels het gevolg van het niet aan elkaar sluiten van de gemeente grenzen, die bij het kadaster zonder onderling verband in kaart werden gebracht. Hij acht de uit deze gegevens vervaardigde topografische kaart een flinke prestatie. De militaire verkennings- dienst is niet achterlijk; de Directeur voelt veel voor de moderne methoden en zal samenwerking voor economische doeleinden bevorderen. Ook een toekomstige kaart door middel van luchtfoto's zal in de eerste plaats aan de militaire organisaties te danken zijn. De heer Smit heeft met bijzonder genoegen de rede van den spreker gehoord, omdat daarin de beteekenis van de kaart zelf zoo naar voren kwam. De tegenwoordige richting van het kadaster beweegt zich lijnrecht daartegen in en houdt zich vrij wel uitsluitend bezig met de rechtsgrenzen. i8o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 180