Hij vraagt aan den spreker of hem bekend is, of hier silhouetten- kaarten zijn gemaakt en hoe die in de praktijk voldoen. De heer Polêe meent, dat men zich, zoolang er niets beters is, zal moeten behelpen met de top. kaart i a 25000. De fouten daarin zijn echter dit in tegenstelling met de meening van den heer Hamelberg niet zoozeer een gevolg van de kadastrale kaart, maar van de werkwijze gevolgd bij de vervaardiging der top. kaart. Indien men eerst de coördinaten transformeerde zou het mogelijk zijn een goede kaart te maken. Voor het aan brengen van hoogtelijnen op onze kaarten zal er eerst weer ge schoold personeel moeten zijn. Spr. zou de luchtfoto's willen zien opgenomen in het kadastraal archief. Ook voor het kadaster hebben zij groote waarde. De heer de Casseres is aangenaam getroffen door de waar deering die zijne rede ondervond. Hij heeft nadrukkelijk ver klaard géén critiek te willen uitoefenen. De militaire verken ningen zullen wel wetenschappelijk worden verricht, maar de fout zit z. i. op administratief terrein. De militair kan zich niet instellen op de behoeften der burgerlijke maatschappij. De kaartenwetenschap moet de geheele maatschappij dienen en de militaire dienst werkt alleen voor militaire doeleinden. Naar aanleiding van het door den heer Heines gesprokene merkt hij op dat de rechtsgrenzen ook voor den stedebouwer van groot belang zijn. Deze moeten namelijk de «focus» zijn van den kadastralen dienst, maar de moeite om de kaart tevens geschikt te maken voor den stedebouwer zou niet zoo groot zijn. Voor een «léége» kaart, als waarvan de heer Smit sprak, voelt ook hij niets. Het geeft blijk van een verkeerd inzicht der autoriteiten als zij langzamerhand allerlei gegevens van de kaart doen verdwijnen. Hij merkt verder op, dat als de stedebouwer zal beginnen, er een kaart moet zijn en hij dan niet meer op de meting kan wachten. Als er nu niets anders dan wijziging van administratieve voor schriften noodig is, om de kaart waarde te doen hebben voor den stedebouwer, dan zou hij deze vergadering wel willen vragen, daartoe mede te werken. De heer Hou ben acht het verzoek van den heer de Casseres dat de vergadering zich zou uitspreken tegen het z.g. leegmaken der kaart, niet zoo eenvoudig. Immers dit is in hoofdzaak een 181

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 181