de juridische beteekenis van het proces-verbaal en het aanvullende veldwerk beperkt is, en de vermeerdering van werkzaamheden- Daartegenover staat als voordeel: dat dat er nog meer werk wordt gemaakt van de aanwijzing, en dat men door de proef in verschillende terreinen te nemen meer gedocumenteerd komt te staan ten opzichte van de invoering der wet. Hij ziet erin een bevordering van de totstandkoming der wet en het volgen van de historische lijn door de Vereeniging naar het rechts geldige kadaster toe. Om aan het proces-verbaal althans zoo veel mogelijk beteekenis te geven zal voorloopig wel de vorm van onderhandsche akte moeten worden gekozen, zooals het Bestuur voorstelt. Op de erbij behoorende teekening moeten wèl maten t.o.v. vaste punten voorkomen. In dit verband toont spr. een dergelijk in Frankrijk opgemaakt stuk. Uitgebreide discussie over den juisten vorm en inhoud van het proces-verbaal lijkt spr. ongewenscht thans; een proef kan daarvoor uitsluitsel geven. De heer Hoving acht het agendapunt niet volledig; daar er enkel over den bijhoudingsdienst wordt gesproken. Hij doet mededeelingen over de in de gemeente Borculo opgemaakte processen-verbaal en ziet voordeel in het gebruik maken van een veldwerk-doordruk als teekening bij het proces-verbaal. De heer Iwema is vóór een proef. Men mag het op te maken stuk thans echter nog geen proces-verbaal noemen; zoo lang de wet op de grensregeling ontbreekt zal het eene onder handsche akte zijn. Voorts moet het stuk z.i. bevatten eene identificatie der op te meten grens. De heer Smit acht thans de waarde van een proces-verbaal nihil. Zoolang de technische grondslag van het kadaster niet compleet is, kunnen we de grens niet blijvend vastleggen en zouden we dus het publiek misleiden. De heer Houben is in principe niet tegen de proef maar hij acht haar overbodig. Hij is ervan overtuigd, dat de opmaking van een proces-verbaal, in den zin van het wetsontwerp op de grensregeling, ook voor den bijhoudingsdienst steeds mogelijk is. Hij vreest, dat de proefneming de door hem veel meer nood zakelijk en belangrijk geachte uitbreiding van den technischen grondslag zal tegenhouden. De heer de Vroome vraagt, of het Bestuur eenige gegevens bezit, waaruit kan blijken, dat een door het kadaster aangewezen 186

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 186