i87 grens niet werd geaccepteerd, omdat een proces-verbaal van grensregeling ontbrak? Namens het Bestuur antwoordt de heer Vriend dat hij mo menteel geen feiten kan noemen maar stellig kan verzekeren, dat bij grensprocessen in vele gevallen aan de kadastrale uitzetting geenerlei waarde werd toegekend. Het Bestuur vat de zaak aldus op, dat de acte van grens regeling feitelijk moet bevatten, datgene wat eigenlijk reeds in de transport-acte behoorde voor te komen n.l. eene behoorlijke specificatie van het overgedragen object. Is de acte van trans port bij uitzondering eens nauwkeurig geredigeerd wat dit punt aangaat dan kan de landmeter partijen gemakkelijk helpen bij de afpaling. Veelal is dit echter alleen doenlijk door partijen naar hare bedoeling te vragen. Nu moet de acte van grensregeling inhouden eene zoodanige omschrijving, in woorden desnoods met een eenvoudige teekening en met enkele maten, dat de grens geidentificeerd is en althans in de naaste toekomst met behulp der acte te reproduceeren, zoo zij mocht zijn ver dwenen. Men neme nu in het veldwerk dezelfde maten van het proces verbaal weer op en oor iederen deskundige zal dan vast staan, dat het kadastrale veldwerk inhoudt de opmeting van dezelfde grens, die in het proces-verbaal voorloopig werd vastgelegd. Spreker acht een dergelijk proces-verbaal noodzakelijk om partijen te kunnen en te mogen binden. Het verschil met den heer Smit ligt meer in de kwestie der prioriteit. Toegegeven kan worden dat, vóór de wet op de grens regeling tot stand kome, eerst de technische grondslag zoodanig moet zijn verdicht, dat de grens van het proces-verbaal blijvend daarvan kan worden vastgemeten. Het Bestuur houdt echter vast aan de proef, omdat het van oordeel is, dit in afwijking met den heer Houben, dat geenszins is uitgemaakt, dat overal een proces-verbaal kan worden opgemaakt; ten minste niet een proces verbaal voldoende aan de eischen die naar de opvatting van het Bestuur daarvan moeten worden [gesteld. En pas indien dit is uitgemaakt kan men verder gaan en heeft men ook een dringend argument voor de verlangde verdichting van den technischen grondslag. Verschillende sprekers getuigen dan van hun meening

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 187