geregeld door een stift, die met den duim heen en weer bewogen kan worden en die tevens dient voor het in- en uitschake len van den stroom. De laatste wordt aangevoerd dooreen snoer met fitting, die in elke lamp past. De prijs van het toestel is 20 TToIIar, indien de stroomsterkte van het plaatselijk net 110 volt is en 25 dollar indien deze 220 volt is. Bij het gebruik moet men de as onder een hoek van 450 met het papier houden de draaiende motor veroorzaakt een gyro- scopische werking, die de machine ongeveer in dezen stand brengt en de gummistift over het te verwijderen gedeelte heen en weer bewegen. De snelheid, waarmede dit verdwijnt hangt af van het soort van gummi, dat men gebruikt. (Door den fabrikant worden de gummistiftjes in 6 verschillende graden van hardheid a 1 dollar per gros geleverd). Bij mijn proefnemingen bleek, dat de hardere soorten, die overeenstemmen met het gewone inktgummi, het papier te veel aantastenmet de zachtere werden echter uitnemende resultaten verkregen. Van het papier werd minder weggenomen dan bij het gebruik van gewoon inktgummi het geval was terwijl de oppervlakte zoo glad was, dat er onmiddellijk (zonder aluin) op geteekend kon worden. Bij het gebruik van zacht gummi verdwijnen de lijnen niet zoo spoedig, wat echter gecom penseerd kan worden door de machine met volle snelheid te laten loopen. Dit laatste kon niet lang worden volgehouden, omdat de as dan warm liep. Dit was niet te verwonderen, want deze loopt niet op kogels en is voorzien van een betrekkelijk primitieve smeerinrichting. Over de verbetering van deze fout heb ik den uitvinder geschreven en ik heb gcede hoop een ver beterde machine te ontvangen, welke zoodanig werkt, dat het Rijk allicht tot het aanschaffen daarvan zal overgaan, daar de prijs het aanschaffen voor eigen rekening in den weg staat, maar gering is vergeleken bij de te bereiken bezuiniging. C. J. Kluvers. i8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 18