4°. Het vaststellen, uitzetten en opmeten van het nieuwe wegen- en waterloopennet. 5°. Het berekenen van het percentage, dat voor de wegen en waterloopen van de door ieder der rechthebbenden inge brachte waarde moet worden afgetrokken. 6°. Het vaststellen der werkelijke rechthebbenden. 7°. Het opnemen van de wenschen der rechthebbenden betref fende hunne nieuwe perceelen en het verzamelen van ge gevens omtrent woonplaatsen, bedrijf, familieverhoudingen en andere omstandigheden, die van invloed kunnen zijn op de toedeeling. «Al deze werkzaamheden, te verrichten door de plaatselijke Commissie en de deskundigen, kunnen vaak door elkander worden behandeld, maar juist omdat veel daarvan in elkander grijpt, is het beter, om alles zooveel mogelijk in ééne hand te laten blijven en veel voeling met de belanghebbenden te houden.» «Over het technische gedeelte der opmeting van het terrein zij hier slechts vermeld, dat door hoek- en lengtemeting een 125-tal vaste punten werd bepaald, welke door betonnen kadaster- palen («kad-steenen») werden verzekerd en die niet alleen dienden voor de opmeting van het terrein, doch tevens om van daaruit later de nieuwe perceelgrenzen uit te zetten». (Daar de resultaten der nieuwe Rijksdriehoeksmeting betreffende de secundaire metingen op Ameland nog niet bekend zijn, werden als grondslag voor de driehoeks- en veelhoeksmeting gebruikt de in voldoend aantal aanwezige en goed verzekerde driehoeks- punten in 1890/94 bepaald door den landmeter Dijkstra.) «De opmeting geschiedde, nadat eerst voor zoover noodig door «grensregeling» met de aanliggende eigenaren, de grenzen van het blok van ruilverkaveling waren vastgesteld, wat noodig is om te voorkomen, dat de rechthebbenden, die tegen de grens van het blok komen te liggen, later in grensgeschillen kunnen worden gewikkeld.» (Een gedeelte van het terrein wordt be grensd door gronden van de vroegere mark verdeeling; dit grens- gedeelte werd niet in het procesverbaal van grensregeling op genomen, omdat de begrenzing hier feitelijk op gegevens van het kadaster berust). «Dit alles is feitelijk nog zuiver kadastraal werk. Het eerste stadium, waarbij het geheele ruiiverkavelings-apparaat in werking 200

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 200