komt, is de «schatting». Voor een goede verkaveling zoowe als voor de belanghebbenden is de schatting eene der belang rijkste zaken en daaraan wordt dus de meest mogelijke zorg besteed. Daar de wijze van schatten geheel afwijkt van gewone schattingen, zal daarop wat nader worden ingegaan.» «Het terrein te Hollum is te splitsen in 2 gedeelten, waarvan het eene deel ten Westen en het andere ten Oosten van het dorp ligt. Het westelijke deel wordt begrensd door de duinen en den zeedijk en noordwaarts verder ook door de bouwgronden van Blieke, een terrein even versnipperd als het ruilverkavelings- gebied zelf, doch dat helaas niet in het blok van ruilverkaveling kon worden opgenomen, trots de krachtige pogingen daartoe indertijd door de Centrale Commissie aangewend.» «Het oostelijke gedeelte is een afgesloten geheel de z.g. Ooster- miede, een terrein bijna nog geheel omgeven door den ouden zoden-zeedijk, die vroeger het land tegen de zee moest beschermen. Deze dijk werd opgebouwd en hersteld met zoden, welke van de buitenweiden werden gestoken, terwijl eene tusschenlaag van zeewier als bindmiddel diende. Hier en daar is nog goed de eigenaardige constructie van dezen dijk te zien; op vele plaatsen is hij vroeger doorgeslagen en bevinden zich nu aan den binnen kant de z.g. wielen.» «De bodemgesteldheid van deze twee gedeelten hebben we door de schatting grondig leeren kennen. Reeds bij de voor bereiding van de ruilverkaveling zijn door proefboringen de ver schillende grondsoorten vastgesteld en de kennis daarvan wordt nog vermeerderd op de te houden schattingsvergadering, waar aan deelnemen de Centrale Commissie, de plaatselijke Commissie, de schatters, de landmeter en de landbouw-ingenieur. Er wordt een rondgang over het terrein gedaan, waarbij eerst het beste land volgens plaatselijk oordeel wordt opgezocht. Hier wordt een ongeveer 80 cm diep gat gegraven en de structuur van den bodem opgenomen en genoteerd. Daarna wordt het slechtste land opgezocht, opgegraven en genoteerd, vervolgens het middelmatige en zoo vervolgens tot men alle voorkomende en van elkander verschillende gronden bezocht en genoteerd heeft. Door middel van deze gegevens worden nu voor het grasland en het bouwland verschillende klassen vastgesteld en door onderlinge vergelijking daaraan waarden toegekend in ver- 201

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 201