205 ceelen heenloopen. Van de 5000 oude perceelen wordt nu be rekend, voor welke grootte zij uit de verschillende klassen zijn samengesteld, de waarde ervan genoteerd en per eigenaar geto taliseerd, waardoor dus voor eiken eigenaar bekend wordt, hoeveel waarde hij inbrengt en uit welke grondklassen zijn oude bezit bestaat. Deze uitkomsten der schatting worden dan ter visie gelegd en ieder kan dan reclameeren, niet alleen tegen de schat ting van zijn eigen bezit, doch ook tegen die van het geheele blok; hier te Hollum werden geen bezwaren ingebracht «Tegelijk met de schatting*ligt ook eene «lijst van belang hebbenden» ter visie; bij de stemming toch over de ruilver kaveling worden als rechthebbenden beschouwd allen, die als eigenaar, enz. bij het kadaster zijn ,'ingeschreven, doch tijdens het verdere verloop der ruilverkaveling wordt een nieuwe lijst van rechthebbenden vastgesteld, zoodat met ruilverkaveling tevens «titelzuivering» gepaard gaat. Deze nieuwe lijst wordt voor- loopig samengesteld door samenwerking van plaatselijke Com missie en landmeter. Vooral hier te Hollum, waar de perceelen soms zoo klein zijn, dat men vaak bij verkoop, ruiling, vererving, royeering van hypotheek, enz. terugschrikte voor de moeite en kosten van het opmaken eener akte, waren tal van eigendoms rechten niet in overeenstemming met de boeking bij het kadaster; reeds sedert jaren overleden personen stonden soms nog als eigenaren geboekt, terwijl men vaak ook andere perceelen ge bruikte dan die, welke men op naam had. Met de plaatselijke Commissie werd dit alles nagegaan, aan belanghebbenden werd gelegenheid gegeven om onder voorlichting van den landmeter hun ingebracht bezit met hunne bescheiden te vergelijken, zoodat aldus de juiste eigendomstoestand bekend werd. De op deze wijze samengestelde nieuwe lijst werd ter visie gelegd; eventueel er tegen geopperde bezwaren konden zoo noodig worden berecht door den Rechter-Commissaris of de Rechtbank. Ook tegen deze lijst werden echter geene bezwaren ingebracht. Het aantal recht hebbenden verminderde daardoor van 550 tot 420.» «Het opmaken van het definitieve wegen- en waterloopen- net is verder een zeer belangrijk punt. Daar men de beschikking heeft over alle perceelen in het blok, bestaat de gelegenheid om een net te ontwerpen, dat aan alle tegenwoordige en wellicht toekomstige eischen bijv. veel mechanischen landbouw kan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 205