waarbij telkens het volledige oude bezit van een eigenaar wordt vergeleken met het hem toebedeelde. De besproken wijzigingen worden daarna aangebracht en de zaak blijft nu eenigen tijd rusten, waarna het «plan van toedeeling» nogmaals grondig met de plaatselijke Commissie wordt nagegaan, om ten slotte door de Centrale Commissie te worden bestudeerd en goedgekeurd. Te Hollum zag de plaatselijke Commissie aanvankelijk tegen de toedeeling op, daar men vreesde dat tengevolge van de vele variatie in de grondsgesteldheid deze of gene gedupeerd zou kunnen worden, doch reeds spoedig bleek, dat het ontwerp zeer mee viel, daar alles regelmatig gaat en men iedereen, behalve samenvoeging, verbeterde afwatering en toegangswegen, nog menig voordeel kan bezorgen, waarbij de geuite wenschen van veel nut bleken te zijn, daar hiervan zeker 80 kon worden ingewilligd.» «Bezien we nu het nieuwe plan, dan is de eerste indruk, dat er nog veel te veel kleine perceelen zijn; dat kon helaas niet anders, omdat de ingebrachte eigendom soms zoo klein was. Het aantal oude perceelen bedroeg 4897 met eene gemiddelde grootte van 7 are, doch er waren ook bij van 1 a 2 are; deze perceelen behoorden tot 272 eigendommen, verdeeld als volgt: 44 eigendommen tot 10 a 75 50 55 1 ha 56 2 34 5 en 8 daarboven. Van groot grondbezit is dus geen sprake, te minder waar de grootste grondbezitters nog kerkelijke lichamen zijn, die hunne perceelen verhuren. Ook moest bij de toedeeling een kenmerkend onderscheid gemaakt worden tusschen «grasland», dat erg ge wild en «bouwland», dat vrijwel geschuwd wordt, zoodat zelfs aan kleinere eigenaren vaak 2 perceelen moesten worden toe bedeeld, nl. één in het grasland en één in het bouwland. Boven dien werd volgens de wenschen aan bijna iederen eigenaar een perceel dicht bij het dorp toegewezen, soms aan hunne erven, of waar dat niet mogelijk was, zoo dicht mogelijk er bij. Ook deze perceelen konden natuurlijk niet heel groot worden. In werke lijkheid is de indeeling veel gunstiger, dan zij er op de kaart 207

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 207