2o8 uitziet, daar dikwijls de perceelen van gezins- of familieleden naast elkander zijn gelegd, met het oog op wellicht gemeen schappelijk gebruik of bewerking. Toegedeeld werden 500 per ceelen, met eene gemiddelde grootte van ongeveer 66 are.» «Zoo ligt dan nu het «plan» ter visie op het gemeentehuis en kunnen belanghebbenden van 16 23 Juni hier mondelinge toe lichtingen bekomen. Laten we hopen, dat er geen ernstige reclames tegen worden ingebracht, dan kunnen zoo spoedig mogelijk de «uifzettingsmaten» worden berekend en nog in dit najaar de nieuwe perceelen te velde zijn uitgezet en de wegen, enz. worden aangelegd. Komen er echter wel reclames, dan ken de afwerking nog belangrijke vertraging ondervinden.» «Ten slotte rest nog de opmaking der akte en de invoering bij het kadaster, zaken, die ook in het belang der verkaveling moeten inééngrijpen, om onttrekking van de kavels aan het economische verkeer te voorkomen.» «Vaak wordt de vraag geuit of nu niet spoedig vooral tengevolge van de heerschende verervings-methode de oude toestand weder zou kunnen intreden. Daarvoor behoeft geen vrees te bestaan, want in de eerste plaats zullen menschen, die het genot van grootere perceelen hebben leeren kennen, niet zoo licht weder tot versnippering overgaan en in de tweede plaats komt de oude toestand nooit geheel terug, daar de wegen en waterloopen blijven bestaan. Mocht onverhoopt later toch weer versnippering plaats vinden, dan kunnen we met de gegevens van nu, haast zonder moeite en kosten, in weinige maanden tijds gemakkelijk weder een nieuwe verdeeling tot stand brengen.» «Uit den aard der zaak kon alles in het bovenstaande slechts schetsmatig worden aangegeven, doch gaarne ben ik bereid om nu of straks tijdens den rondgang door de mieden nadere toelich tingen omtrent eenig onderdeel te geven.» Aldus de heer Jonas. De door den Voorzitter gegeven gelegenheid tot het vragen van nadere inlichtingen leidde tot eenige gedachtenwisseling, waarna omstreeks gu.30m de wandeling door de Hollumer mieden begon. De welige stand van het grasgewas en de te velde staande vruchten geven terstond den indruk, dat uit dezen bodem meer te halen is, dan totnogtoe het geval is. Voor een belangrijk Ook tegen dit «plan» werden geene bezwaren ingebracht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 208