deel is de bodem nogal drassig en kan verbeterde ontwatering reeds uitkomst brengen, doch boven alles is de ongelukkige ver snippering der perceelen een beletsel voor intensievere cultuur, terwijl dan nog na het inhalen van den oogst de «vrijgang» intreedt. Afscheidingen ziet men dan ook niet, daar deze hinderlijk bij den «vrijgang» zouden zijn, slechts af en aan ziet men een paaltje met de ingesneden initialen van den eigenaar, soms zelfs zijn deze slechts gesneden in de zode op den grond. Hoog steken fraai rood bloeiende exemplaren van de hor te of het Moeraskartelblad Pedicularis palustris) trouwens een half-parasiet op uit het gras en drie tot vier decimeter hooge prachtexemplaren van bloeiende orchisstengels zijn een lust voor het oog, doch dit alles moet verdwijnen ten behoeve van eene betere cultuur. Eerst werd de Ooster-miede bezichtigd, daarna de, ten Zuiden van de helaas buiten de ruilverkaveling blijvende gronden van Blieke liggende, Wester-miede. Op de wandeling derwaarts deed het wonderlijk aan, soms geheele rijen van heiningpalen om de erven te zien daargesteld uit meermalen 3 a 4 decimeter dikke walvischkaken; ook elders op Ameland worden deze bijna on verwoestbare kaken veelvuldig gebruikt, zoowel voor heining als voor grens- en stootpalen, en zij getuigen aldus nog na eeuwen van den eens zoo glorierijken tijd der walvischvaart. Door de Wester-miede wordt een breede weg geprojecteerd naar het westerstrand, waar op het duin ook reeds een pavillioen is verrezen; de duinen zijn hier niet hoog, ook niet zeer breed, doch prachtig waren zij hier en daar begroeid met overvloed van rijk bloeiende viooltjes. Na een korte pauze in het pavillioen waar ieder zich kon voorzien van de fraaie boven van den vuurtoren af genomen foto van het terrein in de richting van Hollum, waarop zoo duidelijk de eigenaardige ligging der perceelen uitkomt werd de tocht door de nogal dicht met duindoorn Hippophaès rham- noïdesbegroeide duinen voortgezet naar den mooien, ongeveer 60 m hoogen, vuurtoren, welke hier in 1880 werd gebouwd en de hoogste en slankste is van onze kust. Onder geleide van den vriendelijken opzichter werd de toren beklommen; de toren is geheel van staalplaten vervaardigd en bestaat eigenlijk uit twee in- en vrij van elkaar geconstrueerde ronde torens, waarvan 20Q

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 209