de binnenste de electrisch gedreven lichtinstallatie draagt en de buitenste als trappenhuis dient en tevens den binnensten toren tegen al te grooten winddruk beschermt. Het licht is een schitterlicht, dat elke halve minuut 3 flikkeringen vertoont, ge volgd door eene verduistering van 18 secunden; gaat door een of andere storing de electrische lamp uit, dan wordt automatisch een gasbrander ingeschakeld. De kolossale electrische lamp van Philips kan 800 uren branden en heeft een lichtkracht van 10000 kaarsen; in de brandpunten der lenzen, waaruit de stralen bundels treden, wordt dit licht door het prachtige lenzenstelsel van den koepel echter geconcentreerd tot eene lichtsterkte van 32 millioen kaarsen. Het licht is rechtstreeks ais flikkerlicht zichtbaar tot op een afstand van iq zeemijlen en als schijnsel tot op 86 zeemijlen. Na de bezichtiging van den vuurtoren, waaraan, wegens de hoogte van den toren en het reeds vèr gevorderde uur, slechts enkele leden der excursie deelnamen, werd teruggewandeld naar Hollum, waar om i2u.30m de lunch in hotel «de Zwaan» zou plaats vinden. Wat is het goed te lunchen in hotel «de Zwaan» te Hollum! Hier leek Ameland wel het «beloofde land, over vloeiende van melk en honing!» Na afloop van de lunch, waaraan ook werd deelgenomen door de leden der plaatselijke Commissie van de Hollumer ruilverkaveling, wijdde de Voorzitter eenige waardeerende woorden aan allen, die hebben bijgedragen tot het tot stand komen van deze ruilverkaveling en speciaal aan de leden der plaatselijke Commissie, op wier schouders eene zoo gewichtige taak rust; beantwoord werden deze woorden door een der leden van de plaatselijke Commissie, die zijn dank uitte voor de belangstelling, welke deze ruilverkaveling in zoo ruimen kring geniet. Omstreeks i3u.30m werd toen per autobus teruggereden tot Ballum, waar onder leiding van den heer D. Klip, vroeger lid van de Commissie voor de ruilverkaveling der Ballumer miede, een wandeltocht door deze miede werd gedaan, om aldus eene vergelijking te kunnen maken tusschen de vroegere cultuur toestanden, zooals die ook nu nog te Hollum heerschen en den tegenwoordigen toestand van de Ballumer miede, zooals die zich heeft ontwikkeld na de ruilverkaveling. Hoog stond het grasgewas in deze miede en waar vroeger de 2 IO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 210