boer een heelen dag tobde, om van het schrale gewas der vele verspreid liggende perceelen één «voer» hooi naar huis te halen, daar haalt hij thans van het nieuwe perceel in de helft van den tijd meer dan de dubbele hoeveelheid naar huis. Groot zijn dan ook de voordeelen door deze ruilverkaveling verkregen, groot is ook de winst aan tijd tengevolge van de samenvoeging der perceelen; de veestapel is thans bijna ver dubbeld, meer dan verdubbeld is ook de prijs der gronden en de opbrengst van den bodem stijgt nog voortdurend, als ge volg van de mogelijkheid eener intensievere cultuur. Groot is hier de dankbaarheid der bevolking. Schuins over de nieuwe perceelen liep echter reeds weer een lang voetpad, door naar hun werk trekkende arbeiders gebaand in het besef, dat de rechte lijn de kortste afstand is tusschen twee punten; daartegen schijnt helaas niet veel te doen te zijn, ook in Duitschland klaagt men over dit euvel. De tocht ging nu terug naar Nes, van waar om ióu.40m de motorboot ons weer terugbracht naar den vasten wal. De wind was thans iets stijver geworden, de lucht meer betrokken en af en aan motregende het ietwat, doch ook thans was de tocht over de Wadden, met het gezicht op het steeds wijkende eiland, een genot. Te Holwerd stond aan de pier de autobus weer klaar; gedurende den terugrit sprak de heer Iwema nog eenige woorden van dank naar aanleidfng van deze welgeslaagde excursie, waarna om ongeveer 19" het Station te Leeuwarden werd bereikt, waar de excursie werd ontbonden. Een woord van dank zij hier nog gebracht aan allen, die hebben medegewerkt om deze excursie te doen slagen; moge hunne moeite worden beloond, door een steeds meer veld winnend streven, om door ruilverkaveling te komen tot verhooging van het productie-vermogen van onzen bodem. T. Polêe. 2 I I

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 211