Een nadeel van de tachymetrische opname tegenover de directe is, dat de gevonden afstanden niet onmiddellijk kunnen worden gebruikt maar eerst moeten worden herleid met behulp van de formule D (Ad-f-B) cos x. Veel tijd kost dit echter niet. In een daarvoor ingericht formulier konden 136 afstanden logarithmisch berekend worden in 4 uur. Met de rekenmachine gaat dit ver moedelijk nog vlugger. De correctie voor de helling wordt in tabellen opgezocht. Tegenover de enkele nadeelen staan m. i. de voordeelen dat de tachymetrische opname in de meeste gevallen sneller en nauw keuriger is dan de directe meting, terwijl ze in geaccidenteerd terrein als de boven beschreven drooggemaakte plas en b. v. heuvelachtige hooge heide de eenig aangewezene is. Het komt mij voor dat het Kadaster in de velden-millimeterbaak, die de tachymetrie onder zijn bereik heeft gebracht, een belangrijk hulpmiddel rijker is geworden. Juni 1927. T. D. KiERS. HORIZONTALE OF VERTICALE BAAK BIJ DE TACHYMETRIE? Met zeer veel belangstelling werd kennis gemaakt met het artikel van den heer Heines in de 3e aflevering betreffende de toepassing van optische afstandmeting bij den kadastralen dienst. De resultaten welke werden verkregen zullen er zonder twijfel toe meewerken deze meetwijze bij het Kadaster in de toekomst in toepassing te brengen. Bij het Kadaster heeft men als regel alleen te maken met de horizontale projectie van het opgemeten terrein; hoogteverschillen der diverse punten, meerdere of mindere geaccidenteerdheid van het terrein, hoogtelijnen of tranches enz. behoeven op de kadastrale kaarten niet te worden aangebracht en dit voor oogen houdend is het alleszins begrijpelijk, dat de geachte schrijver van vorengenoemd artikel ertoe komt de horizon tale baak voor de tachymetrie aan te bevelen. Bij andere dan kadastrale metingen moet men, behalve de horizontale afstanden der gemeten punten, ook kennen hunne hoogteverschillen, concrete hoogten enz., m.a.w. men heeft de al- 2 I 8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 218