22 1 waarbij van het begin af rekening werd gehouden met het zicht baar zijn der punten, voelden wij nu en dan die wenschelijkheid. Dat alles neemt niet weg, dat voor nauwkeurigheids-afstandsme ting de horizontale baak de voorkeur verdient. De reductie tot den horizon wordt er eenvoudiger door, zelfs is 't mogelijk gebleken deze automatisch te doen (Zeiss-Boszhardt), maar vooral wordt de baak horizontaal opgesteld om den nadee- ligen invloed der differentiaal-refractie, welke optreedt bij verticale baak, te ontgaan. 't Zij vergund het gedeelte uit ons artikel, waarop door den heer DE Boer wordt gedoeld, aan te halen „De atmosferische straalbreking doet het licht naar boven gekromde banen beschrijven; de luchtlagen bezitten verschillende dichtheid, in 't algemeen de laagstgelegen de grootste, de aflezing op een verticale baak wordt daardoor te klein. In de zich dicht bij den grond bevindende lucht lagen wisselt de temperatuur voortdurend, vooral daardoor is de straal breking onregelmatig. De coëfficiënten, welke in rekening gebracht zouden moeten worden voor bovensten en ondersten vizierstraal, zijn niet alleen verschillend, maar ook onregelmatig veranderlijk; aan het in rekening brengen ervan bij praktische toepassingen valt dus niet te denken, en toch moet bij nauwkeurigheidstachymetrie deze bron van fouten worden vermeden, vandaar de horizontale opstelling. Zoowel de theoretische onderzoekers als de practici (Zwitserland) hebben zich stellig vóór deze uitgesproken". Speciale onderzoekingen naar den invloed der diff. refractie bij de tachymetrie hebben inderdaad plaats gehad. Wij noemen Prof. Dr. O. Eggert, die in zijn verhandeling in het Z. f. V. 1911 p. 493-498 een formule afleidt, waaruit te lezen is, dat de diff. re fractie afhankelijk is van de temperatuur, van den barometerstand, van de helling der vizierlijn en evenredig is met het kwadraat van den afstand. Om te doen zien, dat zoo mogelijk de verticale baak moet worden vermeden, als 't gaat om doeleinden als bij het Kadaster worden nagestreefd, moge nog het volgende uit die verhandeling worden medegedeeld: Met zorgvuldig berekende vermenigvuldigconstante werden waarden voor den proefafstand afgeleid uit telkens 10 of 5 ver schillen, afgelezen onder, in 't midden en boven aan de verticale baak; bij vergelijking met de uitkomst der nauwkeurige directe metingen (134.29 m) verschilden die waarden resp. 1.12, 0.21 en 0,14 m. Op grond van de formule van Eggert concludeerde A. Ar eg ger

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 221