De vraag of de invoering daarvan wenschelijk is, stond blijkens het verslag bij de besprekingen niet op den voor grond; waarschijnlijk omdat het vorig jaar zonder stemming be sloten is, dat de Vereeniging voor K. en L. zal ijveren voor het invoeren van processen-verbaal bij den bijhoudingsdienst en het vastleggen van de nieuwe grenzen aan den technischen grondslag (jrg. 1926, blz. 178). Voordat de Vereeniging met deze aktie begint, is het echter met het oog op de belangrijke gevolgen noodig, dat zekerheid bestaat, dat de meerderheid der leden dit wenscht. Theoretisch is er tegen deze verbeteringen misschien niet zoo veel te zeggen, maar zij kosten veel tijd en dus veel geld. Staan nu de kosten in een goede verhouding tot het nut er van? M. i. geenszins. Wij bereiken er mee, dat in de toekomst de vastgelegde grenzen in alle denkbare gevallen weer op het terrein uitgezet kunnen worden en dat bij een proces de uitzetting met bewijsstukken kan worden gestaafd! Indien iedere collega nu eens voor zich zelf nagaat: i°. hoe veel grenzen hij in zijn district heeft, 20. hoeveel grensuitzettingen hij per jaar verricht, 30. hoe dikwijls hij daartoe technisch niet in staat was met veldwerk van de laatste 20 jaar, 40. hoe dik wijls het in zijn geheelen diensttijd voorgekomen is, dat er in zijn district een grensprocedure is gevoerd, dan zal hij moeten toegeven dat voor zijn district de kosten abnormaal hoog zijn, indien met deze verbeteringen niets anders bereikt kan worden. Soms is beweerd, dat wij door het invoeren van deze nieuwig heden op den duur vanzelf een goed betrouwbaar kadaster voor het geheele land zouden krijgen. Dit denkbeeld lijkt mij onjuist. Overal in het geheele Rijk verspreid zullen vastgelegde grenzen liggen, maar zelden zullen zij een aaneengesloten geheel vormen. Altijd zullen er duizenden niet vastgelegde grenzen blijven be staan. Mocht er echter een aaneengesloten geheel ontstaan (of met bijmeting gevormd worden) dan hebben wij nog geen goed kadaster, want dat is niet alleen een verzameling van gegevens omtrent de grenzen, maar dat omvat ook een goede kaart en goede groottes (twee zaken, die voor publiek en overheid in de allereerste plaats van belang zijn). Noodig is dus, dat er een nieuwe kaart wordt gemaakt en nieuwe groottes worden vast- 22 3

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 223