Deze eliminatie levert ons de belangrijkste eigenschap der projectieve transformatie: Door projectieve transformatie blijft de dubbelverhouding van vier punten op een rechte dezelfde. (x) Wij schrijven de vergelijkingen (2) verkort: (X Xi X2 X3) (x x, x2 x3) (2a) De eigenschap xdoet een gemakkelijk middel aan de hand om correspondeerende punten door constructie te vinden. Men weet n.l. dat, wanneer de punten van een rechte uit een punt buiten deze rechte gelegen, centraal worden geprojecteerd op een willekeurige andere rechte, in het vlak van punt en rechte ge legen, de dubbelverhouding van vier correspondeerende punten constant blijft. Men behoeft dus de beide rechten van ons vraagstuk slechts een zoodanigen stand te gev,en, dat de verbindingslijnen van correspondeerende punten door één punt gaat. Men zegt dan dat de rechten perspectief ten opzichte van elkander liggen. De perspectieve ligging kan worden verkregen, door de tweede lijn zoo te verplaatsen, dat zij de eerste snijdt onder een willekeurigen hoek. Men zorgt, dat in het snijpunt twee correspondeerende punten samenvallen, b.v. X] met Xj. Verbindt men dan x2 met X2 en x3 met X3, dan is het snijpunt der verbindingslijnen projectiecentrum (Zie fig. 1). De perspectieve ligging kan op meer dan een wijze worden tot stand gebracht. Niet alleen is men vrij den hoek tusschen de beide lijnen te kiezen, maar men kan ook ieder paar corres pondeerende punten als snijpunt der rechten aannemen. De keuze is dus tweevoudig onbepaald. Merkwaardige punten van de afbeelding. De afbeelding van 26 Fig. 1.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 26