37 opzichte van elkander te leggen. Zij liggen in werkelijkheid niet perspectief. De beide vlakken, die congruent op elkander worden afgebeeld zijn de beide hoofdvlakken van het systeem, deze vallen in den regel niet samen. Zij loopen evenwijdig. Men kan dus de perspectieve ligging tot stand brengen door de beide ruimten, langs de hoofdas zoo te verschuiven, dat de beide hoofdvlakken samenvallen. (Wordt vervolgd.) DE TOEPASSING DER ACTE VAN RUILVERKAVELING. Nu de eerste ruilverkavelingen, tot stand gekomen onder de wet van 1924, hare voltooiing naderen, en dus weldra de eerste acten, opgemaakt overeenkomstig artikel 73 der wet, om toe passing in de kadastrale en hypothecaire boekhoudingen zullen vragen, lijkt het mij gewenscht die toepassing aan een beschouwing in ons Tijdschrift te onderwerpen. Eenige opmerkingen van juridischen aard mogen voorafgaan. Voor- en tegenstanders van ons stelsel van ruilverkaveling zijn het er over eens, dat de wet niet van positieve elementen gespeend is. Die meening zal, in dezen vorm gegoten, wel niemand hun betwisten. Immers, in de eerste periode van een ruilverkaveling beslissen zij, «die bij het kadaster bekend staan als eigenaren of rechthebbenden» i), of al dan niet tot het werk zal worden over gegaan. Hier kent de wet inderdaad rechtskracht toe aan de tenaamstelling, aan de conclusiën, ter bewaring getrokken uit de overgeschreven stukken. Maar volgens hare commentatoren zou nog een ander positief grondbeginsel in de wet zijn opgenomen, en wel in artikel 73. Aldus mrs. A. G. Lubbers 2), A. van der Deure 3) en K.J. Bes 4). Zóó ver zou ik niet willen gaan. Van een positief element mag men m.i. slechts spreken, als aan de boekingen ten hypotheek- kantore, aan de conclusiën dus, die aldaar uit de overgeschreven Art. 14, e.a. W. P. N. R, 1923, Nos. 2788, 2789. 3) W. P. N. R. 1923, N°. 2797. 4) W. P. N. R. 1923, N°. 2800. Dit Tijdschrift 1924, bldz. 45 vlgg.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 37