stukken worden getrokken, rechtskracht wordt verleend, kortom als in eenig opzicht de grondgedachte, waarvan het positieve stelsel uitgaat, aan den dag treedt. Kernachtig typeert I. Boer Hzn het positieve stelsel aldus: «Wie te goeder trouw krachtens geldige overeenkomst onder bezwarenden titel verwerft van den inge schreven eigenaar, verkrijgt door overschrijving het onomstootelijk zakelijk recht» Van dit beginsel nu vinden we een, zij het zwakke, uiting in de boven aangestipte regeling der eerste periode. Dat echter ook artikel 73 op eenigerlei wijze aan de boekingen rechtskracht zou toekennen, ik kan het in het artikel niet lezen. Wel schrijft de wet in het 6de lid op niet geheel gelukkige wijze voor, dat er geboekt moet worden op grond van de acte. Het is mij echter onmogelijk in te zien, dat de tenaamstelling daardoor meer zou gaan beteekenen dan een administratieven maatregel, dat zij daardoor juridische beteekenis zou verkrijgen. Mrs. Lubbers2) en van der Deure3), die vooral ook daarom het positivisme in artikel 73 bejammeren, omdat het tot een carri- catuur gemaakt wordt, daar het bij latere overgangen in een zee van negaties verdrinkt, kunnen dus gerust zijn: dat positivisme bestaat niet. Hun fout en die van mr. Bes 4) spruiten voort uit een begripsverwarring: het begrip positivisme, dat alleen be trekking heeft op de beteekenis der kadastrale en hypothecaire boekhoudingen, passen zij toe op de rechtskracht der acte. Hoewel deze rechtskracht niet op overduidelijke wijze in artikel 73 is omschreven 5), zijn allen het er over eens, dat de acte geldt als volkomen titel Zeer aanschouwelijk teekent mr. Lubbers6) de in de acte te omschrijven rechtshandeling: «Men denke zich als het ware de individueele eigenaars gecombineerd tot een rechtspersoon, een rechtspersoon, die op een gegeven moment eigenaar wordt van het geheele complex, doch ««in den uchtend van heur bloei»» liquideert, waarbij de grond, thans op andere, 38 x) R. M. 1895, bldz. 261. 2) t. a. p., bldz. 299, linker kolom, onderaan. 3) t. a. p., bldz. 423, linker kolom, in het midden. 4) W. P. N. R. t. a. p., bldz. 478, linker kolom, in het midden. Dit Tijdschrift 1924 bldz. 50, bovenaan. 8) In den eersten zin van het 5de lid. Een uitweiding hierover valt buiten het kader van dit artikel. 6) t. a. p. bldz. 286, linker kolom, bovenaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 38