meer doelmatige wijze ingedeeld, aan de oude eigenaren wordt toegescheiden». Bij deze scheiding komt het er niet op aan, welke rechtshandelingen vóór dien zijn verricht ten aanzien van den grond, die deel uitmaakt der nieuw gevormde rechtsobjecten, en in het stelsel onzer wet is het evenmin noodig, de titels na te zien, die den rechthebbende het recht gaf, dat hij uitoefende op zijn oude in het ruilverkavelingsblok gelegen perceelen. Zoo vinden we dus in de ruilverkavelingsacte niet alleen een voor ons recht geheel origineele wijze van rechtsverkrijging omschreven, de acte houdt tevens een originaire wijze van rechtsverkrijging in. Immers alle rechten (uitgezonderd het straks te behandelen hypotheekrecht), waarvoor de acte tot titel strekt, gelden alsof vóór het verlijden der acte het rechtsobject nog niet bestond, alsof op dat oogenblik voor het eerst de in het ruilverkavelings blok gelegen grond gaat deelnemen aan het rechtsverkeer. Wel geeft de wet dus aan de acte een bijzondere rechtskracht, die onderzoek van vroegere titels overbodig maakt, de boekingen echter, waartoe de acte aanleiding geeft, hebben geen grootere juridische beteekenis, dan de tenaamstellingen, welke het gevolg van andere acten zijn. De thans aan de orde zijnde bespreking van de toepassing der acte bevat dan ook nagenoeg uitsluitend opmerkingen van ad ministratieven aard. In de redactie der rechtshandeling zal wel opgenomen zijn een opsomming der kadastrale perceelen, die de ruilverkaveling omvat. De nieuwe rechtsobjecten worden echter volgens het 4de lid van artikel 73 aangeduid met de kavelnummers. Wordt de acte aan de bewaring ter overschrijving aangeboden, dan is zij dus zonder meer niet voor volledige toepassing vatbaar. Een metingsstaat is nog noodig om de kavelnumners te vervangen door perceel nummers. De mogelijkheid, dat de toepassing der acte niettemin volledig kan geschieden onmiddellijk na hare indiening, danken we aan de gelukkige omstandigheid, dat een landmeter van het Kadaster aan de plaatselijke Commissie als deskundige is toegevoegd. Een innige samenwerking tusschen den ruilverkavelingsdienst en de bewaringen kan, neen, moet daarvan het gevolg zijn, een samen werking, die vooral in dit stadium der ruilverkaveling aan den dag moet treden en er toe zal bijdragen de populariteit van het 39

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 39