4° instituut te vergrooten. Het is een algemeen belang, dat onmid dellijk na de overschrijving der acte de kavels zoo spoedig moge lijk gekadastreerd worden. Zoo niet, dan is voorloopig hypotheek- verleening absoluut, koop en verkoop nagenoeg uitgesloten. Welnu, dat algemeen belang kan gediend worden, als onze ruilverkavelingsdienst zorg draagt, dat op het moment van de aanbieding der acte aan de bewaring een goedgekeurde staat 75, bevattende de uitkomsten der ruilverkaveling, aanwezig is. De daartoe vereischte medewerking van den daarbij betrokken divisie-chef beschouw ik als vanzelfsprekend. Natuurlijk moet worden afgeweken van de bepaling van het laatste lid van artikel I. K.de oude nummers mogen eerst verdwijnen en de nieuwe nummers eerst ontstaan, als de acte ter bewaring wordt aange boden. In overeenstemming met het titelzuiverend karakter der acte vindt in den metingsstaat geen onderlinge verwijzing plaats tusschen de oude en de nieuwe perceelen. De daarvoor bestemde kolommen kunnen worden ingevuld met het woord «ruilverkaveling», die achter de nieuwe perceelen bovendien met het kavelnummer. Overleg van den ruilverkavelingsdienst met den dienst der grond belasting zal ongetwijfeld leiden tot eenvoudige oplossing der kwestie van de berekening der belastbare opbrengst. Aan de bewaring worden achter de nieuwe perceelen deel en nummer der acte vermeld en de tenaamstelling getoetst aan de acte. Wordt deze methode gevolgd, dan kunnen onmiddellijk extracten van den nieuwen toestand worden afgegeven, waarmede dan het quasi-beslag, dat allengs op het ruilverkavelingsblok is komen te liggen, finaal is opgeheven. De toepassing der acte in de kadas trale boekhouding gaat geheel regelmatig uit den staat 75. Ook de behandeling der acie op de afdeeling hypotheken biedt geen zwarigheden. Voor de aanteekening der erfdienstbaarheden is het de staat 75, die de identiteit van de kavels met de nieuwe perceelen vaststelt. Met de hypotheken gaat het anders. Het 7de lid van artikel 73 zegt, dat op grond van de acte in de registers wordt aange- teekend, dat de hypotheek in het vervolg zal rusten op de in de acte aangewezen kavels. Ten aanzien van het hypotheekrecht B. W. artt. 1219, 1231W. not. ambt art. 37. Theoretisch mogelijk blijft koop en verkoop bij onderhandsche acte. Wordt deze overgeschreven dan blijft kadastrale toepassing achterwege.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 40