EENIGE OPMERKINGEN OVER DE NIEUWE REGELING DER HYPOTHECAIRE BOEKHOUDING. Naar aanleiding van het artikel over bovengenoemd onderwerp in de ie aflevering van het Tijdschrift zou ik op eenige gevallen willen wijzen, waarin het gebruik van den kadastralen legger voor titelonderzoek bezwaren zal opleveren. In de eerste plaats komt het voor, dat de legger den zakelijk gerechtigde als eigenaar vermeldt. Behalve bij het beklemrecht (welk geval in het K. B. geregeld is) komt dit, voor zoover mij bekend, voor bij het recht van huurcerter (prov. Groningen) en het recht van erfpacht. (Bewaring Winschoten). In de tweede plaats zijn er moeilijkheden, indien een gedeelte van een kadastraal perceel eenige malen overgedragen wordt, voordat de opmeting plaats heeft. Dikwijls wordt dan in den staat 75 alleen naar de laatste akte verwezen; het vermelden van de tusschenovergangen is in de I. K. niet voorgeschreven. Bij het onderzoek zullen dan deze akten zeer licht vergeten worden; wel komen deze voor bij de boekingen ingevolge art. 141 I. K., maar deze artikelen zijn alleen met behulp van het register 9 te vinden. In de derde plaats kan gewezen worden op de akte of het stuk waarbij een fideïcommis van onroerende zaken (geen hypo thecaire schuldvorderingen) gepubliceerd wordt (art. 1033 B. W.). Op welke wijze onder de nieuwe regeling het publiek gewaar schuwd wordt, dat er een dergelijke beperking bestaat, is mij niet duidelijk. De mogelijkheid bestaat, dat in de practijk door eenige bijzondere aanteekening dit stuk reeds nu zonder hulp van het Algemeen Register te vinden is. Daar deze erfstellingen in het Noorden niet voorkomen, zou ik het zeer op prijs stellen, indien iemand mij kon mededeelen op welke wijze onder de oude regeling deze in de hypothecaire registers behandeld worden. In de vierde plaats kan het voorkomen, dat in den legger een onjuiste verwijzing naar het Hulpreg n°. 4 voorkomt, een ge val, waarop ook reeds door den schrijver van bovengenoemd artikel gewezen is. In sommige gevallen zal de vermelding van de aankomsttitels, die nu nog in de meeste akten voorkomt, uitkomst geven. Deze 42

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 42