BLADVULLING. Drukfouten. Bij het corrigeeren van drukproeven worden nog wel eens drukfouten over 't hoofd gezien, die dan naderhand bij de lectuur van het gepubliceerde artikel min of meer storend werken. Om ze alle bij één keer overlezen van de proef eruit te halen, daar voor zal de een meer oog hebben dan de ander, in elk geval is voor correctie noodig tijd en een zekere dosis geduld. Het zijn niet slechts enkele letters en cijfers, die onjuist worden weergegeven, maar ook heele woorden. Onduidelijkheid van het handschrift draagt hiertoe bij. Bij getypte kopy is het aantal drukfouten veel kleiner, uitgesloten zijn zij dan echter evenmin als bij zeer duidelijk handschrift. Moet het den zetter wel zoo erg aangerekend worden, dat hij nu en dan wat oppervlakkig heenleest over de woorden en zinnen, om niet te spreken van de formules, waar hij als door een rijste brijberg zich doorheen te werken heeft? en dat er dan b.v. komt: «samenstelling der D. B. en Regie» waar «samensmelting» had moeten staan, of dat de naam eener bekende commissie weer gegeven wordt als «Commissie voor Grondmeting en Water passing». Voor «Basismeting», het opschrift van een paragraaf in een verslag dezer commissie, had hij gedrukt, of had een kleine demon hem laten drukken, «Besmetting». Van commissies gesproken, van hoevele worden er tegenwoordig niet verslagen gedrukt! Des zetters mentaliteit wordt erdoor beïnvloed: van een zinsgedeelte luidende «de Commissie, van oordeel datmaakte hij «de Commissie van Oordeel, dat Dikwijls is dus zoowel de onduidelijke tekst van den schrijver als de weinig intensieve aandachtsbepaling van den zetter de oorzaak, en vooral als het woorden geldt die begrippen aangeven waarmede hij niet al te zeer vertrouwd is: een «nomogram» wordt de eerste maal, wij kunnen zulks haast met zekerheid voorspellen, een «monogram», evenals een «reversie niveau» een «reserve niveau» wordt. De vermelding van het vraagstuk van Hansen en het hulp- punt van Collins suggereerde hem om in denzelfden zin te ge wagen van «de coördinaten van Puit», hoewel slechts sprake 5i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 51