54 de nauwkeurigheid betreft, als wat aangaat de doelmatigheid der werkwijze voor het gestelde doel. Het heeft ongetwijfeld zijn goede zijde niet te vlug van stapel te loopen als 't iets nieuws geldt, «eerst eens resultaten zien» is in 't algemeen een goed deviestoch rijpt langzaam de tijd voor een antwoord op de vraagof indirecte afstandsmeting nu ook met voordeel aangewend kan worden bij onzen kadastralen dienst, in onze meerendeels vlakke terreinen. «II faut que le cadastre repose sur des bases scientifiques modernes. II faut que ses géomètres soient pénétrés de la connaissance des méthodes de travail perfectionnées. II faut qu'ils connaissent les meilleurs instruments, non pas par des livres, mais par une fréquente pratique», aldus schreef de heer Ch. van Lent, hoofdonderzoeker van het Kadaster te Gent, in het Bulletin van den Bond, waarvan hij bestuurslid is, woorden, welke ook voor het Nederlandsche Kadaster mogen gelden In het onderstaande zal dan tot de beantwoording van de hierboven gestelde algemeene vraag een kleine bijdrage worden gegeven. Beperkt in beteekenis, want slechts één systeem van optische afstandsmeting een NederlandschI komt ter sprake. Dank zij de welwillendheid van Prof. Dieperink te Wageningen, en met de toestemming van den heer Ingenieur-Verificateur in de 4e divisie, waren wij in staat de tachymetrische pololygoneer- methode toe te passen, welke door eerstgenoemde is uitgewerkt, nadat de door hem ontworpen velden-millimeter-verdeeling een definitieven vorm had gekregen. Het gold een toepassing in vlak terrein, de meting eener stads uitbreiding, in een reeds druk bebouwd gedeelte van de gemeente Tilburg; jammer genoeg had zij niet plaats onder goede of onder allerlei weersomstandigheden, maar in December 1926 alleen bij ongunstig weer.*) De toegepaste tachymetrische polygoneermethode. Onder tachymetrie verstaat men in 't algemeen de methode, waarbij men op een punt de richting en den horizontalen afstand bepaalt tot een groot aantal andere punten, welke tot op enkele Vóór deze toepassing werd onder het kantoor Utrecht de polder >Wilnis-Veldzijde« tachymetrisch gemeten, erna vond onder het kantoor Arnhem een toepassing plaats bij de kadastrale opmeting van een terrein grenzend aan >den Gulden Bodem

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 54