55 honderden meters er vandaan zijn gelegen, en waarbij gelijktijdig ook het hoogteverschil met die omliggende punten bepaald wordt. Vlug werken staat hierbij als beginsel voorop. Bij de tachymetrische polygoneeringwelke hieronder ter sprake komt, ging 't alleen om de bepaling van de horizontale ligging der polygoonpunten. De naam is toepasselijk, omdat de lengte meting snel (t oc v geschiedt, onmiddellijk vóór of na de hoek meting, van de opstellingsplaats van het instrument uit. Bepaling volgens de voerstraalmethode van andere punten (die de Franschen teekenend noemen «des points lancés) kan natuurlijk met deze veelhoeksmeting gemakkelijk samengaan. Als tegenstelling met de tot nu toe gevolgde werkwijze is de optische afstandsjneting het meest frappant; daarom willen wij deze hieronder in bijzonderheden bezien. Zij geschiedt volgens het reeds meer dan een eeuw lang toegepaste beginsel van Reichenbach, waarbij de parallactische hoek constant is. (Vóór dezen reeds door William Green in Engeland toegepast). Men maakt gebruik van een theodoliet, voorzien van verticalen rand en twee verticale afstandsdraden of -strepen in den kijker, en van een velden-millimeter-baak van Prof. Dieperink, welke op een statief horizontaal en loodrecht op de vizierlijn van den kijker opgesteld kan worden. Dat slechts een paar extra draden of merkstrepen op het diaphragma noodig zijnen de theodoliet dus niet van zeer bijzondere constructie behoeft te zyn, moge hier als een groot voordeel tegen over de methoden, waarbij zulks wel het geval is, even worden gereleveerd. -c- Bij de bovenstaande schematische teekening is de vizierlyn horizontaal gedacht. S en S' stellen de verticale draden of strepen op het diaphragma voor, op een onderlingen afstand p. M is het midden van het instrument, F het voorste brandpunt van het objectief O, f de brandpuntsafstand. Van de horizontaal en zuiver

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 55