Bij vertrek van Px wordt het kruis in de bus vervangen door een richtkegeltje met schermpje. De tweede meetarbeider richt de baak naar het in P2 gereedstaande statief en draait haar 100 graden. Op dit statief wordt het kegeltje vervangen door een kruis, de theodqliet opgesteld, en, na controleering van den stand der baak, eerst de afstand naar het hulppunt gemeten. Onderwijl heeft de eerste meetarbeider in P3 «genageld» en een kegeltje geplaatst. Onmiddellijk na de laatstgenoemde af standsmeting vindt in P2 de hoekmeting plaats, en in den hiervoor noodigen tijd transporteert de tweede meetarbeider de afstands baak naar het volgende hulppunt, ongeveer halverwege P2P3. Zoodra de hoekmeting is geschied, wordt de baak ingericht en vindt de afstandsmeting tot dit hulppunt plaats. Daarna volgt in P3 de afstandsmeting tot dit hulppunt, dan de hoekmeting, enz. Zoodra de waarnemer van P2 of een volgend punt is vertrokken, moet een meetarbeider naar de achterhoede om voor het transport van een statief zorg te dragen. Nog willen wij erop wijzen, dat het lichte statief van de baak ook «genageld» kan worden, zoodat optische meting van een af stand «in eens» (max. 125 m) ook mogelijk is. De toepassing. De taak was in sectie B der gemeente Tilburg, ten behoeve van stadsuitbreiding, een nieuwen technischen grondslag te vormen. Geleidelijk zullen deelen van de bestaande kaarten op schaal 1 2500 als nieuwe bladen op schaal 1 1000 worden gekaarteerd. Voor den aanleg van één dezer bladen geschiedde de detail meting onmiddellijk in aansluiting met de veelhoeksmeting, de detailmeting der andere bladen werd nog niet direct aan de orde gesteld, wel de polygoneering. Gevolg hiervan was dat in verscheiden zijden vooralsnog geen tusschenpunten behoefden te worden bepaald; toepassing van optische lengtebepaling was door deze omstandigheid reeds aanlokkelijk. Besloten werd het ge- heele veelhoeksnet volgens de tachymetrische methode te meten. De teekening op blz. 60 geeft een overzicht van de ligging der driehoekspunten. De door kadsteenen verzekerde punten 1 t/m 3 en de torenpunten «Loven» en «TilburgI Stang 1926/7» zijn nieuw bepaald (het laatstgenoemde uit de vastleggingen). 59

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 59