5 register zullen door den Minister van Financiën worden gegeven. Het nieuwe Kon. Besl., welks inhoud hierboven is samenge vat, en dat op een nader te bepalen dag in werking zal treden, gaat in de richting der sedert jaren door onze Vereeniging en door dit Tijdschrift gepropageerde hervormingen van de hypo thecaire boekhouding en geeft ons aanleiding tot eenige be schouwingen. Het algemeen register heeft aan zijn bestemming om als register op naam een volledig overzicht van den rechtstoestand der per- ceelen te geven nooit goed voldaan: eenzelfde perceel kon onder meer dan één hoofd voorkomen, afschrijving van perceelen over gegaan krachtens titel had niet plaats, de vernummering der perceelen werd er niet in bijgehouden en overgangen door erf opvolging bleken er niet uit. Op i Jan. 1879 had het door in voering van het register 69a zijn beteekenis als schakel tusschen de perceelnummers en het register van inschrijvingen der hypo theken verloren. Geen wonder, dat de Staatscommissie-1906 af schaffing ervan voorstelde. De macht die het bestaande heeft om zich te handhaven is nu eindelijk ten aanzien van dit register gebroken Wat er goeds in was is behouden. Immers vinden wij het beginsel om alle goederen, die één persoon onder één bewaring heeft, te verzamelen, terug in den nieuwen algemeenen naamwijzer in kaartvorm. En verder zullen de diensten die het bewees bij onderzoek van erfdienstbaarheden, enz. in de toekomst door het losbladige register bewezen worden. Over de inrichting van deze nieuwe stukken aanstonds een enkel woord. Eerst willen wij ons afvragen of de niet-byhouding voor de toekomst van het register 69 geen bezwaren zal tenge volge hebben. Immers hiermee verdwijnt een perceelenregister, terwijl het toch vaststaat, dat in de praktijk van de hypothecaire boekhouding, even goed als van de kadastrale, een onderzoek het gemakkelijkst en het best kan geschieden uitgaande van het perceel, omdat de perceelnummers de elementen zijn, waaruit de geheele boekhouding is opgebouwd. Wanneer men het register 69 behield en erin opiiam de ver wijzing naar het register van overschrijving nü. 4, in plaats van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 5