afstandsmeting een aanzienlijk voordeel, want de bepaling van dit veelhoekspunt, welke nu mogelijk was, voorkwam de bepaling van een driehoekspunt op dien dijk (aan 't welk dan de trekken 7 en 9 indirect aangesloten zouden zijn). Voor de uitvoering der meting was uit de verzameling van den Landmeterscursus beschikbaar gesteld de theodoliet Hildebrand n°. 6/229 Kadaster type A). Een dergelijk instrument is be schreven in jaarg. 1924 van dit Tijdschrift, blz. 102116. Wij wijzen op de fraaie afbeelding daarbij (op blz. 104), maar moeten dan op eenige verschilpunten attent maken: Aan n°. 61229 be vindt zich een verticale rand met noniën en loupen. Zijn horizontale rand, welke ook uit de hand draaibaar is, steekt onder de afdekking uit. In het onderstel is centrisch een centreerstift aangebracht; deze theodoliet bleef bij het gebruik los op den statiefkop staan. Het diaphragma is niet voorzien van spinragdraden, maar van op glas geëtste strepen. De constanten waren te Wageningen bepaald, A= 100,30563, B 0,544, de eerste waarde uit een zeer groot aantal vergelijkingen met direct gemeten afstanden. Verder behoorden tot de uitrusting een 4-tal Dieperink-statieven (deze vindt men beschreven in dit Tijdschrift jrg. 1923 blz. 131 136), een kist met de 1 V4 m lange afstandsbaak, de hierbij behoorende lichte driepoot met draaistelvervolgens een <bussenkist», be vattende Nagel-instrumentjeschuifstukken, kruisjes, richtkegeltjes, enz., en nog een kist voor het transport van den theodoliet tijdens het werk. Alles bij elkaar een uitgebreid instrumentarium om mede te velde te nemen! Moeilijkheden zijn er echter om over wonnen te worden het huren van een handkar was hiertoe al voldoende. Alvorens bij de uitvoering der afstandsmeting stil te staan, doen wij hier terloops mededeeling van eenige ervaringen opgedaan bij de hoekmeting. De hoekmeting geschiedde met denzelfden theodoliet voor de drie- en voor de veelhoekspunten, voor de eerste in vier, voor de tweede in twee dubbelseries. Het opstellen van de Dieperink-statieven beviel uitstekend. De boven reeds beschreven centreer- en signaliseermethode voldeed zeer goed; een arbeider was na korten tijd in staat te 62

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 62