63 «nagelen»; de centreerfout bij instrument en signaal blijft beperkt tot eenige tienden van een m m. Het beschikbare vierde D-statief gebruikten wij niet, bij voort- werken in één trek niet, omdat de arbeiders nog te vaak moesten gecontroleerd worden, en noch het instrument noch de baak of een opgesteld statief in dit terrein zonder direct toezicht kon worden gelatenbij zijslagen werd voor de hoekmeting geviseerd op een witgeverfde gordijnroede in centreerplaatje. Dat de theodoliet los op den statiefkop staat, blijven wij ge vaarlijk en ongewenscht achten bij kadastrale metingen, welke heel vaak onder allerlei obstakels voortgang moeten hebben. Ook het omleggen van den kijker bij een voor kadastraal ge bruik bestemd instrument kan niet onze goedkeuring wegdragen aan doorslaan geven wij verre de voorkeur. De lezer stelle zich voor een waarnemer met verkleumde handen, die zich haast om zijn series af te maken vóór dat een op komst zijnde hagelbui losbreekt, of een die bezig is in een stadsgedeelte waar allerhand verkeer zijn werk belemmert en waar aanstonds een school uit gaat, waardoor zijn signaal gevaar loopt omgeworpen te worden, en vergelijke nauwkeurig de manipulaties welke voor omleggen en voor doorslaan noödig zijn. In plaats van een theodoliet type A zal waarschijnlijk een van het type B te prefereeren zijn, ook al is het instrument dan iets hooger en de vergrooting van den (korteren) kijker minder (tenzij een kijker van Wild wordt aan gebracht). In dit verband zij vermeld, dat op grond van ervaringen en beoordeelingen te Wageningen de theodolieten voor den Triangulatie Dienst der Artillerie met doorslaanden kijker zijn gekozen. Het met de hand draaibaar zijn van den horizontalen rand bevordert vlotheid van werken zeer. Indien die rand niet buiten de afdekking uitstak, zou de kans op een gevaarlijk onwillekeurig stootje ertegen weggenomen zijn. Ook dit bezwaar is bij later gebouwde soortgelijke instrumenten reeds opgeheven. De afleesinrichting, zooals ze aan dit instrument aangetroffen wordt de rand verdeeld in vijfden van een graad en de af- leesmicroscopen voorzien van een io-deelige schaal, zoodat men dubbelminuten afleest en tienden daarvan schat, kan haast niet genoeg worden geprezen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 63