6g voor wind, voor mist o. d., zou bandmeting nog voortgang kunnen hebben gehad). Hiertegenover staat dat, als de omstandigheden niet al te on gunstig zijn, de methode flinken voortgang van het werk waar borgt, men behoeft voor de veelhoeksmeting niet te jalonneeren, hoek- en lengtemeting grijpen in elkaar zonder tijdverlies, dit gevoegd bij de nauwkeurigheid maakt de methode aantrekkelijk. Het later afzonderlijk uitbakenen van de zijden voor de detail meting vindt ook wel plaats bij de gewone manier van polygoneeren. Juiste tijds- of prestatievergelijkingen hiermede waren in ons geval moeilijk te maken. Stelt men de vraag in hoeverre de methode voor den kadastralen dienst geschikt is. dan meenen wij, mede op grond van ervaringen door anderen elders opgedaan, dat hare betrouwbaarheid en bruik baarheid ook voor terreinen van hooge waarde vaststaat, maar dat bij het antwoord toch nog altijd onderscheid moet worden gemaakt tusschen sterk geaccidenteerde en vlakke terreinen. Voor de eerste is zij stellig aan te bevelen, immers waar directe meting niet of bezwaarlijk kan worden toegepast, zijn de voor- deelen veel grooter, zelfs kunnen zijden worden gekozen waar directe meting geheel uitgesloten is, en kan mede daardoor aan het net een gunstige vorm worden gegeven. Zijn de geaccidenteerde terreinen bovendien weinig geparcelleerd, dan zal de methode ook uitgebreid kunnen worden met tachy- metrische detailopname; waar echter de puntdichtheid groot is, zal de tachymetrie bijna uitsluitend voor de veelhoeken moeten dienen en blijft voor de detailmeting de coördinaten-methoden aangewezen. In terreinen, welke slechts gedeeltelijk oneffen of geheel vlak zijn, is het resulteerende voordeel der tachymetrische polygoneering boven de tot nu toe gevolgde methode niet zoo groot, maar toch zal zij ook hier winst kunnen bieden door hare verruiming van de gelegen heid om punten te kiezen, haar snelheid en haar nauwkeurigheid. Wij twijfelen er niet aan of de nieuwe methode, onderdeel van de nauwkeurigheids-tachymetrie, welke in de laatste jaren niet ophield zich te ontwikkelen, zal ook nog verder geperfectionneerd worden. Zeker is dat zij de belangstelling der kadasterambtenaren in de toekomst zal houden! Heines.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 69