7* Men bepaalt de lengte van de stukken, LN en ln welke van deze laatste lijnen door een paar overstaande zijden van den vier hoek worden afgesneden en berekent vervolgens de snijlijn der beide vlakken uit: v - (Xi-Xn) Ys a ym - - - (xi xn) en (12) Ys terwijl: Ym ym b. ys Men teekent in ieder vlak de snijlijn (de perspectiviteitsas) en trekt vervolgens een der zijden of diagonalen van den vierhoek tot de snijlijn door. Men vindt aldus twee correspondeerende punten op de snijlijn, die bij perspectieve ligging zullen samen vallen. Om een willekeurig punt van het platte vlak der foto af te beelden verbindt men het met twee bekende punten van het vlak, verlengt de getrokken lijnen tot de perspectiviteitsas, brengt de punten dezer as op de kaart over, verbindt de aldus verkregen punten met de beelden der bekende punten, waarvan werd uit gegaan. Het snijpunt der verbindingslijnen is het gevraagde beeldpunt. Voor deze constructie behoeven zoo goed als geen hulplijnen getrokken te worden. Voldoende is, dat de snijpunten met de perspectiviteitsas met een piquoir worden aangegeven, en met een passer in de kaart worden overgebracht, waardoor de foto zoo veel mogelijk gespaard kan blijven. In fig. 4 is de bedoelde werkwijze aangegeven voor het punt P. II. Wanneer de vluchtlijnen buiten de teekening vallen, is de richting dezer lijnen toch gemakkelijk te vinden door de groot heden u, v U, V op een kleinere schaal uit te zetten. Men kan dan als regel de Ym en de ym door afpassing op de verkleinde schaal vinden. Wenscht men deze grootheden zeer nauwkeurig te kennen, dan zou men tot berekening moeten overgaan. Ver volgens berekent men de snijlijn overeenkomstig het geval I en construeert dezelve. Deze snijlijn zal in of nabij de figuur liggen, wanneer kaart en foto nagenoeg op dezelfde schaal geteekend zijn. Men kan zich dus te voren verzekeren, dat de beschreven werkwijze tot een goed resultaat zal voeren. III. Valt ook de snijlijn der vlakken (de perspectiviteitsas) buiten de teekening, dan construeert men hulpassen op ronden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 72