78 moet men bij iederen stand van het oog rekening houden met zijn eigen projectiecentrum). Verder vormt het prisma, overeenkomstig de wetten van de terugkaatsing een beeld even ver van het prisma gelegen als de foto van het prisma verwijderd is. Dit beeld valt alleen dan nagenoeg samen met de kaart, als de schaal van beide nagenoeg dezelfde is. Is dit niet het geval, dan veroorzaakt de geringste verschuiving van het oog, een belangrijke verplaatsing van het fotobeeld (parallax) ten opzichte van de kaart. De parallax wordt wel eens weggenomen of verminderd door het plaatsen van een lens tusschen prisma en foto. Bij den korten voorwerpsafstand, die bij de camera lucida voor ons geval ter sprake komt, behoort de lens dan echter verstelbaar te worden aangebracht, wat de constructiemoeilijkheden weer verhoogt. Men moet in den regel gebruik maken van het tweemaal teruggekaatste beeld van het prisma, omdat het éénmaal terug gekaatste een spiegelbeeld levert. Als men echter de kaart in spiegelbeeld heeft geteekend, is ook het éénmaal teruggekaatste beeld bruikbaar. Zelfs kan dan met een spiegeltje worden vol staan. In Engeland zijn al deze constructies beproefd, echter zonder gunstig resultaat. e. De aansluiting van een driehoeksnet aan vier punten van hooger orde. De projectieve afbeelding kan worden gebruikt voor de aan sluiting van een driehoeksnet aan vier punten van hooger orde. De theoretische oplossing is in de voorgaande hoofdstukken vol komen gegeven. Bij de toepassing doet zich echter moeilijkheden voor van practischen aard. Door den grooten afstand der vlucht- lijnen van de aan te sluiten figuur, kan men ze niet direct als coördinatenassen gebruiken. Men moet overgaan op het systeem perspectiviteitsas x-as en hoofdas y-as. Ten opzichte van dit systeem kan men met benaderingsforrhules toe van de soort: A y C! y -f c2 y2 Ax=c3xy De berekening valt evenwel niet mee. Herhaaldelijk moet worden overgegaan van het eene coördinatenstelsel op het andere, wat nog al wat werk medebrengt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 78