8i De verplaatsing loodrecht op de lijn I P is dus gemakkelijk te vinden als h en q bekend zijn, en deze kunnen nauwkeurig genoeg uit de kaart worden uitgepast. Op gelijke wijze bepaalt men de verplaatsing van het punt P loodrecht op de richting II P. Zijn de beide verplaatsingen aldus gevonden, dan teekent men op groote schaal, om onze gedachten te bepalen i 20, de om geving van het punt P en vindt in den afstand PP' de totale ver plaatsing van het punt P. De projecties van den afstand PP' op de coördinatenassen geven de correcties, die aan de coördinaten van P moeten worden aangebracht. In één geval is de bepaling op de omschreven wijze niet mogelijk, n.l. als het punt op de lijn III ligt. In de nabijheid von deze lijn is de bepaling van de correctie onzeker. Men kan evenwel langs een kleinen omweg de oplossing vinden, door de eigenschap toe te passen, dat een rechte lijn na de aansluiting een rechte blijft. Men kiest twee punten van het secundaire vlak, waarvan de correcties nauwkeurig kunnen worden bepaald, behoorlijk ver uit elkander gelegen en zoodanig dat de verbindingslijn dezer punten de lijn I II gunstig en ongeveer in het midden snijdt. Men bepaalt volgens de beschreven me thode de correcties der aangenomen punten en teekent ze op groote schaal in de figuur 6 de punten P en Px, ontbindt ze in twee richtingen de ééne loodrecht op de verbindingslijn der aan genomen punten de andere in de richting daarvan. Deze laatste herleidt men tot de schaal 1 20.000, waardoor in den regel niet meer te teekenen zijn. Trekt men nu de lijn P"PX" dan is dit de plaats, waarop de punten van de lijn PPX terecht komen, wanneer men daarvan op dezelfde manier de correcties construeert. Ook het punt P2 zal na de correctie daarop gelegen zijn. Men kan dus onmiddellijk de component van de verplaatsing van dit punt loodrecht op de verbindingslijn PPX teekenen. Zij is P2 P2". De andere component wordt gevonden door de overweging, dat de lijn I II in zich zelf wordt afgebeeld, zoodat het beeldpunt op de lijn moet liggen. Men vindt dus P2 P2' als totale ver plaatsing van P2. Is de verplaatsing van een enkel punt van de lijn I II gevonden, dan kan die van een willekeurig punt van die lijn aldus worden bepaald.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 81