93 b. recht voor de verrichting der in- of overschrijving, volgens het hypothecair tarief (artikel 2 der wet van 3 April 1922, Staatsbladn°. 166). Het zegelrecht bedraagt (naar den ingevolge art. 33 gemaakten omslag) f 0.01 per regel, vermeerderd met éénmaal f 0.05 voor een vak in het dagregisterhet recht voor de verrichting beloopt f 0.03 per regel. Voor de berekening van het zegelrecht geldt een andere maatstaf dan voor de berekening van het recht wegens de verrichting. Deze dubbele heffing vordert aan de hypotheekkantoren arbeid, die naar de meening van den ondergeteekende als nutteloos moet worden beschouwd. Vroeger, toen het salaris voor de in- en overschrijving den bewaarder persoonlijk ten goede kwam, was het begrijpelijk, dat ook het Rijk, door middel van het zegelrecht, eenige bate uit de in- en overschrijvingen wilde genieten. Sedert de wet van 3 April 1922 Staatsblad n°. 166) vloeit echter de opbrengst van het hypothecair tarief in 's Rijks schatkist, zoodat nu het motief voor de dubbele heffing is vervallen. Daar de combinatie der beide heffingen tot vereenvoudiging der administratie, dus tot bezuiniging zal leiden, wordt thans voorgesteld de hypotheekregisters vrij van zegel te verklaren en het hypothecaire tarief zoodanig te verhoogen, dat de schat kist geen nadeel zal lijden. De beginselen, aan het bestaande tarief ten grondslag gelegd, zijn on aangetast gebleven. De vermindering van recht voor kleine hypotheken is in stand gehouden. Er wordt alleen voorgesteld het bedrag van het zegel op te nemen in het hypothecair tarief. Daartoe zullen alle bedragen van dat tarief met 1/s verhoogd moeten worden. In een aantal gevallen zal daarvan een kleine verandering in het bedrag der kosten van een in- of overschrijving het gevolg zijn. Voor kleine akten en borderellen wordt volgens het bestaande tarief een minimum van f 1.50 of f 3.geheven, het recht bedraagt in die gevallen meer dan f 0.03 per regel. Het zegelrecht bedraagt ook in die gevallen f 0.01 per regel, zonder dat een minimum bestaat. Wordt nu het minimum verhoogd tot f 2 en f met vrijstelling van zegel, dan zal daarvan een geringe vermeerdering van kosten het gevolg zijn. Daartegenover staat echter een vermindering van kosten voor gevallen, waarin de vermindering van het tarief tot 1/s of 3/s geldt, omdat deze thans voor het zegelrecht niet toepasselijk is. De verandering in de kosten zal ten gevolge hebben, dat de hypotheken tot kleine bedragen eenigszins zullen worden ontlast, de grootere hypotheken en de akten, waarvan de kosten van in- en over schrijving gering zijn ten gevolge van den kleinen omvang dier stukken, zullen iets zwaarder worden getroffen. De verschillen loopen echter over uiterst geringe bedragen, veelal slechts enkele centen. Een becijfering heeft

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 93