reeds bij zeer korte belichting een klein diepzwart beeld ver kregen werd. Bij geringen afstand waren de beelden iets grooter(> en vertoonden scherpe, fijne, in vier richtingen loopende stralen waardoor hare ligging op de plaat gemakkelijk kon worden vastgesteld. Daar, bij een rechtlijnige vlucht van het zich verwijderend vliegtuig, het van denzelfden heliotroop afkomstige beeld op de op elkaar volgende fotogrammen slechts langzaam in sterkte af neemt, kan dit beeld zonder bezwaar, ook wanneer het zeer klein is geworden, op de plaat worden gevonden. De zonnestralen hebben een zoo snelle en sterke werking op de gevoelige laag, dat een gedeeltelijk opvangen van deze stralen geen schade doet aan de duidelijkheid van het beeld. Verbindings- stangen en andere smalle onderdeelen van het vliegtuig hinderen weinig of in 't geheel niet. Hetzelfde geldt voor de stangen, die het spiegelinstrument met de camera verbinden, als deze voor het gedeelte, waar ze de van den heliotroop komende lichtstralen snijden (eenige centimeters), plat afgewerkt zijn, de doorsnede van deze gedeelten slechts een paar millimeter bedraagt en het verlengde harer zijvlakken door de camera-as gaat. De niet onbelangrijke beeldvorming door randstralen, een gevolg van de groote opening der lichtsterke lenzen, komt ook aan de werking van den spiegelkop ten goede. Er zullen door de rand stralen nog heliotroopbeelden ontstaan, wanneer de lichtstraal, die ongebroken door het midden van het objectief zou gaan, dit niet meer kan bereiken, daar het punt, van waar uit hij naar dit midden heen zou worden teruggekaatst, buiten het spiegelvlak ligt. Tengevolge van deze beeldvorming door randstralen kan de maximum waarde van den hoek h tot ongeveer i8° vergroot worden. Een tweede bezwaar, dat slechts moeilijk overwonnen kon worden, deed zich voor bij de poging, om de spiegels zoo te plaatsen, dat daardoor één zone, zonder gapingen of hinderlijke overlappingen, onder den geheelen horizon wordt omvat. Worden zes gelijke rechthoekige spiegels, zooals n°. 55 in fig. 6 (bovenaanzicht) voorgesteld is, tegen den kegelmantel gelegd, dan kan men daardoor de beelden van 6 raaklijnen aan het imaginaire beeld van den horizon op de plaat krijgen, die samen io6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 106