lichtsterkte, zonder aan de nauwkeurigheid van het heliotroop- of kunstlichtbeeld afbreuk te doen (terrein-foto's zijn zoo dicht bij den horizon slechts bij uitzondering duidelijk) is in den laatsten tijd aanmerkelijk ruimer geworden; van f:4,5 is men al met sprongen tot f: 1,5 gekomen. Bij laatstgenoemde objectieven zou echter het formaat der plaat buitengewoon groot worden, als geen korte brandpuntsafstanden gebruikt werden. Daarom is 't noodig dat de spiegelkop voor een afzonderlijke fotografische camera, en met bijzonder lichtgevoelige plaat, wordt geplaatst, zóó dat de voor de terreinopneming be stemde camera wel aan die met den spiegelkop vast is verbonden en de beide zich daarin bevindende gevoelige platen gelijktijdig worden belicht, maar dat overigens elke camera zelfstandig werkt. Een derde moeilijkheid betreft de verandering in de afmetingen der spiegels en hun ligging ten opzichte van de as der camera, die bij verschillende vlieghoogten verschillend kunnen zijn. Bij belangrijke toeneming van de vlieghoogte moet de hoogte der spiegels grooter en moeten hun hoeken met de as van de camera kleiner worden. Slechts gedeeltelijk kan dit bezwaar opgeheven worden door den heliotroop op grooteren afstand van het op te nemen terrein op te stellen of door den afstand van den spiegelkop tot het objectief te verkleinen. 't Best wordt deze moeilijkheid uit den weg geruimd door gebruik te maken van twee of drie spiegelkoppen, die in't vlieg tuig af- en aangeschroefd kunnen worden en die samen voor vlieg hoogten tusschen 500 en 4000 meter geschikt zijn. Hoofdstuk VIII. Raaklijnen aan het imaginaire beeld van den horizon De spiegelbeelden van den horizon door raak vlakken aan den kegelmantel gevormd, bepalen het nadirpunt. Deze "werkwijze is eenvoudigkan echter slechts in beperkte mate toegepast wordenomdat by groote vlieghoogten de horizon ver verwijderd en al by lichten nevel wazig is. Zooals reeds is opgemerkt, kan men door middel van een rij io8 ALS MIDDEL TOT HERLEIDING.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 108