plaat der terreincamera evenwijdig met die van de lichtbeeld camera; de schuine (tweede) as van de plaat der terreincamera maakt dus met de horizontaal gebleven tweede as van de plaat der lichtbeeldcamera ook een hoek van 300. De belichting geschiedt in de camera's gelijktijdig, mag echter in de lichtbeeldcamera iets langer duren dan in de terreincamera. Daar het licht kan gebeuren, dat ten eerste het licht van een der heliotropen tijdelijk door een wolk, een voorwerp op het terrein of den staart of een ander gedeelte van het vliegtuig onderschept wordt, ten tweede het vliegtuig over een kleinen afstand onder een grooteren hoek komt, dan overeenkomt met de maximum waarde van den hoek h, en ten derde het beeld van den helio troop buiten de plaat valt, is 't gewenscht om minstens vijf helio tropen, eenigszins regelmatig verdeeld rondom het op te nemen terrein, op te stellen, (fig. 7). De standplaatsen kunnen geome trisch onbepaald zijn en blijven, hun afstand van het op te nemen terrein moet minstens 3 km bedragen. Daar men overigens in 't algemeen vrij in zijn keuze is bij de vaststelling van de standplaatsen der heliotropen, kan men zich deze vaststelling ten nutte maken om de oriënteering der beelden reeksen te vereenvoudigen, het inspannende werk van den waar nemer in 't vliegtuig te vergemakkelijken, gapingen en nuttelooze overlappingen van foto's te vermijden en het aantal foto's tot een minimum te beperken. Op andere mogelijkheden, deels met ver reikende beteekenis, wordt hier slechts terloops gewezen. Indien aan de heliotropen, behalve een verticale- ook een horizontale limbus wordt aangebracht, dan kunnen in bergachtig, heuvelachtig en zelfs in open vlak terrein de richtingen gemeten worden tusschen de heliotropen onderling, die op vaste punten (torens) en die op punten, welke vastgemeten zullen worden. De heliotropen kunnen ook ingericht worden als centreer- theodoliet en als hoogte- en afstandmeter (uitzetting van het midden van een fotoreeks in het veld). De standplaatsen der heliotropen in het gelijktijdig of later op te nemen terrein kunnen in de terrein-camera opgenomen worden. De heliotropisten kunnen elkaar, of den waarnemer in het vliegtuig berichten zenden door middel van licht in verschillende kleuren of door middel yan afgesproken (Morse) teekens. Ill

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 111