Fig 114 door middel van twee rechthoekige prisma's 32 en 33 naar den kijker teruggekaatst en door het objectief van den kijker in het brandvlak samenge trokken, zoodat deze stralenbundel als zwak beeld van de zonne schijf, dat in voorko mend geval door af dekking nog verzwakt kan worden, door het oculair wordt gezien. Door draaiing aan de stelschroeven 22 en 23 kan nu de waarnemer het beeld der zon zoo verschuiven, dat het beeld van het door den kijker waargenomen vliegtuig binnen het beeld van de zonneschijf blijft en hij is er dan, bij juiste instelling van het toestel, zeker van, dat de door den heliotroop teruggekaatste zonnestralen op het vliegtuig zijn gericht. Het bijstellen, om de beweging der zon te kunnen volgen, behoeft hoogstens éénmaal per minuut te geschieden. Voor 't nastellen, teneinde de horizontale componente van de beweging van 't vliegtuig te kunnen volgen, dient een van de drie aan het voetstuk van het toestel aangebrachte kleine zwengels 34, met tandraderen 35, die grijpen in een passende vertanding van den ring 36. Door draaiing aan een der zwengels 34, draait de geheele bovenbouw van het toestel om de verticale as 12. Voor iedere aflezing van den hoek h wordt de horizontale draad van het dradenkruis door middel van de stelschroef 22 op het vliegtuig ingesteld, waardoor de kijker in het verticale vlak wordt gedraaid. Komt de zon te ver naar den kant van den spiegel 14, dan wordt de kijker 1800 gedraaid en daardoor de stand van de beide spiegels 14 en 17 omgewisseld. In plaats van zonlicht kan ook kunstlicht worden gebruikt. Het kunstlicht biedt in vergelijking met het zonlicht overwegende X

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1928 | | pagina 114